aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI
| Skupno OLC-SI
Ostale povezave
|
Ivan Mavec, mizar iz Libisa
(OPENSOARING, 4. februarja 2015, besedilo Niko Slana, fotografije in urejanje Milan Korbar)
Ivan Mavec ni navaden mizar, to se vidi na vseh stenah
Bil je snežen dan, potrkali smo na vhodnih vratih nekakšne verande v hiši, ki ji omet že na rahlo odpada. »Ivč, mi smo tukaj,« ga je poklical Boris, nekdanjega mizarja iz Libisa, s katerim sta dolgoletna prijatelja in vrstnika. Boris nas je opozoril, naj si nikar preveč ne obetamo od obiska, kajti od takrat, ko so pokopali letalsko dejavnost v Libisu, je minilo že veliko časa. Na vratih se je pokazal možakar drobne postave in še preden smo se dobro predstavili, nam je povedal, da fotografij iz tistega časa ni našel in tudi spomniti se ni mogel, kje bi naj bile. »Morda sem jih komu posodil,« je ugibal. Kot,da se je želel opravičiti.
Nad delovnim pultom, vedno na pogled
Ivč je prišel iz majhne sobice, njegove mizarske delavnice, z malo domišljije se nam je zdelo, da je delavnica ogrevana. Na to, da je preživel svoja najbolj ustvarjalna leta življenja v Libisu, ljubljanski letalski tovarni, pričajo na zid prilepljene fotografije nekaterih motornih letal iz Libisa, letalo libis 180 pa je samo narisano v profilu na veliki papirnati poli, vse skupaj pa je že na debelo ometano z lesnim prahom. Saj drugače v majhni delavnici sploh ne more biti. »Res nimam fotografije libisa 180. Stane Grčar je zanj rekel, da je poslabšani KB-6. Pri letalu KB11 Branko so prvotno načrtovali lažji Walterjev motor, a je prišla direktiva, da ga bo zamenjal dvajset kilogramov težji lycoming. Saj veste, da je pri letalu pomembno težišče in so mu zato morali v rep dodati precej svinca. S četrtim potnikom je že zelo slabo vzletel,« se je spomnil.
Risba libisa-180, ki naj bi bil poslabšani KB-6.
Ivč je prišel v Libis po tem, ko ga je razdejal požar in uničil skoraj vse. »Pred požarom me še ni bilo, vem pa, da je zavarovalnica kasneje plačala kar precej, krivca so našli v elektro distributerju. Spomnim se, da so si takrat iz zavarovalnine delili trinajsto plačo ali nekaj podobnega. Mene pri denarju nikoli ni bilo poleg, tudi ko sem odšel iz Libisa oziroma podjetja, ki se je združilo s PAP, nisem dobil odpravnine. Drugi so jo. Čeprav sem tam delal dolga leta in so me rabili za marsikaj, so pri denarju vselej name pozabili.«
Tudi jastreb, ki na Brniku pozdravi potnike, je Ivanovo delo
Borovniški mizar je obnovil jadralno letalo jastreb, ki zdaj visi na letališču na Brniku. O svojem delu pri gradnji letal ni veliko govoril. Povedal je, da so v Libis hodili sinovi nekaterih ljudi, ki so v letalstvu nekaj pomenili, denimo, tudi sin od Mirka Bitenca, sekretarja ZLOS. »Pričakovali so lahko delo, pa sem jim pokazal, kako je treba obrusiti rebra za letalsko krilo in so delali,« je povedal, seveda so mu imena in priimki že zdavnaj izpuhteli iz glave. Zanj je vse zelo daleč, posebno Libis, ki je delal letala. »Na koncu Libis ni imel nič več skupnega z letali, prodajali smo vse mogoče in na koncu avtomobile BMW.«
Ivča smo vprašali, ali so ga piloti, ki so sodelovali z Libisom, sploh kdaj vzeli s seboj v zrak. Na to vprašanje dolgo ni odgovoril, ni se mogel spomniti, če se je to kdaj zgodilo. »Enkrat sem prišel na letališče v Polje in takrat me je Dušan Ivanuš peljal z libisom 17, vzletela sva s pomočjo vitla. Štart je bil kratek, spominjam se, da se je termika šele delala, a ostati v zraku nisva mogla,« je vlekel iz sebe spomine, »ko je na vrhu odklopil, me je v želodcu zagrabil nenavaden občutek. Bil sem prvič v zraku in tega občutka se dobro spomnim.«
Na koncu kratkega srečanja nam je Ivč pokazal krušno peč, v kateri je še dopoldne dogorelo nekaj polen, med pepelom je bila samo še slutnja žerjavice in če si se z dlanmi dotaknil železnih duri, si še lahko občutil toploto. Na koncu smo zavili v edino gostilno v Borovnici. »Grem z vami, cigarete moram kupiti,« je dejal. Povabili smo ga na pijačo in se pomenkovali o sedanjosti in o 150 patrijah, ki so jih nekoč v velikem navdušenju naročili v Sloveniji in o vsem tem, kar je nastalo iz tega.
Celotna skica letala libis-180 na Ivanovi steni
KB-11 »Branko«
KB-6 »Matajur«
LK-1
|
Pogovori 2017
Pogovori 2016
Trije zmaji – trije Bečani
Aleš Janša (AK ALC Lesce)
Viktor Bečan – jadralski zamejec
Uys Jonker – v Sloveniji
Jernej (Nejc) Lokovšek (AK Ljubljana) – previdno in po prstih
Pozdrav od Holgerja v Lesce
Mag. Alojz Krapež – skoraj ste me prepričali
Ljubitelj velikega cirrusa - Miha Langus-Longi (AK ALC Lesce)
Holger Weitzel – jadralcem zračni prostor
Vito – novo na novo
Lovro Grčar – povezal letenje in šah
Susanne Schoedel – FAI za promocijo letalstva
Rekordni let na začetnem tečaju
Ivan Mavec, mizar iz Libisa
Pred Boštjanom so novi cilji
FES – njegova kakovost je zanesljivost
Rok Einhauer, Slovenska vojska
Ob dnevu vojaškega letalstva
David Tansek, Avstralija
Kratek pogovor – Avgust Potušek
Pogovori 2015
Pogovori 2014
Pogovori 2013
Pogovori 2012
Pogovori 2011
Pogovori 2010
Pogovori 2009 |