aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI
ostale povezave |
Luka in Uroš uspešna v Vareseju
(OPENSOARING, 23. junija 2014, besedilo in fotografije Sandi Kavalič)
Luka Žnidaršič
Zmaga Luke Žnidaršiča (35) tretji tekmovalni dan za veliko nagrado (GP - grand prix Varese, od 16. do 22. junija) ter drugo mesto dan kasneje in končna uvrstitev na 5. mesto, na tekmovanju za vrhunske jadralne pilote, ki štartajo vsi hkrati, je doslej največji uspeh slovenskih jadralcev na tovrstnih tekmovanjih. Luka je tako znova potrdil svojo jadralsko nadarjenost, zanj pa ima najbrž še poseben pomen, saj je letel z jadralnim letalom ventus, ki ga je sam popravil in opremil še s sistemom FES (Front Electric Sustainer), pomožnim električnim pogonom, ki jadralcu omogoča, da ostane v zraku, tudi ko ni več razmer za jadranje in kljub temu prileti do doma.
Ljubljanski inženir strojništva, ki ima svojo delavnico za predelavo letal v FES v Logatcu ( je član AK Postojna) postaja v svetu jadralnega letenja vse bolj prepoznaven po svoji inovaciji, kratkih brkih (dvokraka elisa), ki je med jadranjem tesno ob nosu letala in ne zmanjšuje letalnih sposobnosti letala, ko pa jadralec potrebuje pomoč, požene eliso z enim samim stikalom. Pred štirimi leti (2010), ko je prvič predstavil FES, je prejel več nagrad, denimo, na mednarodnem sejmu tehnoloških inovacij v Ljubljani, isto leto pa še priznanji IFIA (Mednarodno združenje inovatorjev), na sejmu AERO pa so mu podelili še priznanje Lindbergh Prize. Luka je začel svojo tekmovalno pot v AK Ljubljana, klubu, ki je medtem postal žrtev tajkunskih prijemov, in je že kot mlad jadralec osvojil naslov državnega prvaka. Od takrat naprej je po svojih uvrstitvah na domačih tekmovanjih na vrhu ali tik ob njem, opažen pa je tudi na mednarodnih tekmovanjih. Dnevna zmaga za VN in visoka končna uvrstitev je višek Lukovih tekmovalnih prizadevanj.
Uroš Krašovic
V Vareseju je uspešno nastopil tudi celjski jadralec Uroš Krašovic, v petih tekmovalnih dnevih se je dvakrat uvrstil na 5. mesto in zbral 10 točk, kar je drugi najboljši dosežek slovenskih jadralcev na tekmovanjih za VN. Erazem Polutnik je letel na podobnem tekmovanju v Rennes Saint-Suplice in s 7. mestom tretjega tekmovalnega dne ujel 3 točke. Zagotovo lepa bera za slovenske jadralce.
Vprašanji Luki Žnidaršiču
V čem je tekmovanje za VN drugačno od preostalih tekmovanj?
»Pri tekmovanju za VN v nasprotju s klasično obliko tekmovanj ni taktiziranja in dolgotrajnega čakanja pred startom na najugodnejši trenutek, saj tu vsi tekmovalci štartajo istočasno, kar je precejšnje olajšanje. Start je v ugodnih razmerah že po 20 minutah po odpetju vlečne vrvi zadnjega. Vsi tekmovalci morajo biti dosegljivi na isti radijski frekvenci, kjer se napoveduje le čas odprtja štarta in prihode v cilj. Med nalogo vlada popolna tišina, saj tekmovalcem ni dovoljeno klepetati med seboj in z zemeljskimi ekipami. Namen tega pravila je, da vsi piloti letijo samostojno. Točke dobi le prvih devet tekmovalcev, ki so opravili nalogo, drugi pa se lahko obrišejo pod nosom, tudi če so za devetim uvrščenim zaostali le nekaj sekund. Med letom je boj za točke zato še toliko bolj vznemirljiv in vse se dogaja zelo hitro. Za vsako napako kot, denimo, prevelike hitrosti ali višine na startu in premajhne višine na cilju, dodelijo tekmovalcu kazenske sekunde.«
Po čem se boš tekmovanja najbolj spominjal?
»Četrti tekmovalni dan sem imel dovolj višine za precej hiter dolet že 90 km pred ciljem, vendar je bilo treba še prek precej visokih hribov. Za repom sem imel nemškega zasledovalca in do cilja se je razvnela res prava dirka. Njegovo položaj tik za menoj sem spremljal s pomočjo flarma na LX 9000 in ga poizkušal držati na varni razdalji vse do cilja. Kljub temu sva bila 30 km pred ciljem povsem izenačena. Ker ima moje letalo ožji trup (ventus 2cxa) ima pri večjih hitrostih kljub pogonu FES manjši upor kot ventus 2cxM, z nekoliko širšim trupom. Hitrost sem zato še povečal krepko prek 200 km/h, saj sem vedel, da me ne more več ujeti.«
Razglasitev najboljših za 4 dan – (z leve) Luka Žnidaršič, Peter Hartmann, Matthias Luithardt |
Ob skoku v novo jadralno sezono
Športni uredniki in jadralno letenje
Prilika o besedi, ki je delo postala
Pismo
Priznanja za prelete 2014
Avtorji flaminga v Lescah
Bravo – Luka in Matija Žnidaršič
Ptuj in vitlo
Rojstni dan Janeza Starihe
Zgodba o samokritiki (just culture)
Mita Vuković (1948-2014)
Stane Menegalija (1930-2014)
Jadralci in Kontrola zračnega prometa (1)
Prvaka sta Boris Žorž in Sebastjan Ramšak
Roman Sušnik – jadralec in snovalec
Dva na SP v Leszno
Prva svetovna vojna – in jadralci
Odprto pismo jadralnim pilotom!
Vseslovenski jadralski piknik v Celju
Luka in Uroš uspešna v Vareseju
Skoraj - do St. Moritza in nazaj
Boris Žorž četrti v Prievidzi
Sever po mariborsko
Kawa četrtič v Sloveniji, Flytoni uspešen v Nitri
Darilo za Veliko noč
Letalci, prižgite kresove in se veselite predsednika
Za predsednika LZS – Milan Korbar
Lov za naslov »vice« prvaka je odprt
Blog 2017
Blog 2016
Blog 2015
Blog 2014
Blog 2013
Blog 2011
Blog 2010
Blog 2009 |
|