aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI
ostale povezave |
Savo Poljanec – utrinek za zgodovino LC Maribor
(OPENSOARING, 30. avgusta 2017, besedilo Niko Slana)
Savo Poljanec, fotografija za dokument
Kdo ne pozna prijetnega poletnega klepeta ob kavi, še v globoki jutranji senci? Z Brankom Žigerjem, vojaškim in civilnim pilotom in opernim pevcem, se včasih srečava v Fontani, ob presušenem in zanemarjenem vodnjaku sredi Ljubljane. Včasih v klepetu ni nič novega, drugič pa se pojavi zanimiva tema. Branka skušam spodbuditi, da še kaj pove iz svojih letalskih časov, njegova priljubljena tema je tudi glasba. Nekdanji operni pevec ne more brez nje, včasih za mizo po tihem še kaj zapoje.
Spominska plošča Savu Poljancu v v vojaškem oporišču Sliač.
Žiger se je tokrat spomnil Mariborčana Sava Poljanca (1907-1966), enega od kraljevih jugoslovanskih pilotov, ki je preživel v bitki za Beograd. Branko je po vojni z njim opravil nekaj kontrolnih letov, saj je bil Savo komandant, ki ga je zanimalo, kako letijo piloti v njegovi eskadrilji. Priznam, nisem vedel, kdo je mariborski pilot, ki bi ga morali s ponosom povezati z začetki mariborskega kluba, ki bo letos praznoval 90-letnico obstoja. Ob 20-letnici osvoboditve Maribora je tam, že kot vojaški pilot, nad 15-tisoč glavo množico po zraku vrtel svoje letalo IK-3.
Miroslav Korba, poveljnik Zračnih sil Slovaške
»A veš, da so Slovaki postavili Poljancu spominsko ploščo,« mi je postregel z neverjetnim podatkom, da je dobil visoko priznanje Slovaške za hrabrost. Kasneje se zakopljem v google in odkrijem še več zanimivosti. Spominsko ploščo v vojaškem oporišču Sliač si delita s pilotom Arsenijem Boljevićem. Jadralci dobro poznajo Sliač, saj je varovani zračni prostor, vzhodno od Prievidze, za jadralce pogosto kamen spotike.
Nagovor ob odkritju pomnika
Kakšno naključje, mariborski jadralci so že dvakrat organizirali državno prvenstvo v jadralnem letenju v Prievidzi na Slovaškem, tekmovalcem se je v podzavest vtisnil prepovedani zračni prostor, v njegovem središču pa je spominska plošča novejšega datuma (2014), ki je namenjena Mariborčanu. Nikomur se o tem ni sanjalo. Prepričan sem, da bi se sicer našla skupina, ki bi se v kakšnem slabšem vremenu odpeljala do Banske Bystrice in Sliača in se, v rahlo vohunski akciji, prepričala, da spominsko obeležje v resnici je in da opozarja na nekoga slovenskega rodu. Morda bi se celo vprašali, kaj sta Savo in Arso, po tem ko sta iz dna živinskega vagona, nekje na robu Poljske, utrgala desko in se spustila na tračnice in med kolesa železniških vagonov, počela na Slovaškem. Savo, ki ga po nacionalnosti štejejo za Srba, je s starim letalom »Smolitka« napadal nemške čete. Ob koncu leta 1944 sta oba odšla v Rusijo kot člana jugoslovanske vojaške misije, od tam pa sta se, na izrecno željo Tita, vrnila v Jugoslavijo. V dveh novejših zgodovinskih knjigah o slovenskih letalcih je nekaj splošnih podatkov o Savu.
Savo Poljanec osmi z leve pred letalom IK-3. Prešolanje na IK-3, 1940, letališče Beograd-Zemun, stojijo z leve: Aleksandar Stanojević, Anton Ercigoj, Miloš Bajagić, Ilija Zelenika, Todor Gogić, Stevan Ivanić, M.Blagojević, Savo Poljanec, Dušan Borčić, neznani podporočnik-neletalec, vojak Ljubomir Vojčin Miličević; čepijo z leve: Eduard Banfić, Vasilije Vračarević in Pantelija Grandić
Med brskanjem po utrinkih za Savo Poljancem preberem, da je imel mariborski aeroklub že po treh letih delovanja več kot 2300 dejavnih in podpornih članov, čeprav so prišli kasneje tudi slabši časi. V Ajdič-Jerinovi knjigi Letalstvo in Slovenci najdem celo davni podatek iz svojih gimnazijskih let, ki se je ohranil v ljudskem spominu, da sta na Glavnem trgu v Mariboru z letalom izgubila življenje tajnik aerokluba dr. Ivo Šestan in advokat Hans Mueller. Tudi to, da je bil prvi predsednik mariborskega aerokluba, ki so ga ustanovili decembra leta 1927, legendarni planinski zanesenjak, sicer pa jezikoslovec, slavist in literarni zgodovinar dr. Josip Tominšek. Maribor je povezan z zgodnjim graditeljstvom jadralnih letal. Res, zgodovina mariborskega aerokluba je še kako zanimiva. A pot pozabe je neusmiljena, tako da so okrogle obletnice spodbuda, da se spomnimo svoje zgodovine. In seveda, kava v Fontani me je spodbudila, da sem vzel v roke zgodovinsko knjigo in si skušal kaj zapomniti.
Medalje v spominski sobi v vojaškem oporišču Sliač.
Zastavi na proslavi
Letalo Jak-1 s katerim je letel Savo Poljanec
Piloti Miha Klavora, Savo Poljanec in Mato Dukovac so bili pred aprilsko vojno 1941 člani zemunskega sokolskega društva.
na vrh strani
|
V Šaleškem aeroklubu začetniki že na Twinu
Sedmi oktober na Ptuju
»Hura!« - za gravitacijske vzlete
Več o Savu Poljancu
Savo Poljanec – utrinek za zgodovino LC Maribor
FES na Green Speed Cup 2017
Dunaujvaros 2017 - srečanje starodobnikov
Hrvaška ekipa na EGC 2017 pravi: »Skuvali smo kavu«
WGC 13,5m Szatymaz 2017 v očeh tekmovalca
Razred 13.5 M – kako čez dve leti?
S starimi letali v Sinju
Sokol – leteči model jadralnega letala
Sveža jadralska kri v Mariboru
Željava – med mitom in resničnostjo
Od junaka do bedaka – Dan, ki ga ne bom nikoli pozabil!
Prešernov dan in Dan slovenskega jadralnega letenja
Blog 2017
Blog 2016
Blog 2015
Blog 2014
Blog 2013
Blog 2011
Blog 2010
Blog 2009 |
|