aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI
| Skupno OLC-SI
Ostale povezave
|
Sezona se je začela
(OPENSOARING, 8. marca 2015, fotografije in besedilo Matevž Stanovnik, uredila in pripravila Milan Korbar in Niko Slana)
Prva jadranja v sezoni so zmeraj vznemirljiva, še posebno, če se zgodijo zgodaj spomladi. Matija Žnidaršič je svoje primorske vtise v svojem prvem letošnjem letu z duo discusom in sopilotom Miho Kosom že strnil na spletni strani AK Postojna (1. marca), Mariborčani Žiga Munda, Anton Krajnc in Iztok Kodrič so termiko preverili 6. marca. Boris Žorž (AK ALC Lesce) je 7. marca opravil jadralni nadzor nad bližnjimi hribi in mimogrede za trenutek, vsaj tako se zdi, ujel še val (3.000 m - »Sem imel namen kam iti, pa je v obe smeri sumljivo crkoval veter in glede na to, da je bil prvi start v sezoni, nisem hotel preveč tvegati. Pa 3/4 leta sem se pobiral.«), Borut Mlakar (AK Novo mesto, 8. marca) se je prav tako razgledal okoli letališča.
Med tistimi, ki svojega leta niso dali na OLC, je bil, poleg Ptujčanov, še Matevž Stanovnik (AK Kamnik), zato pa je nekaj fotografij predstavil na opensoaringu. Takole je mimogrede povedal: »V svoji čebelici imam novo instrumentalno tablo z zeusom. Seveda me je zanimalo, kako deluje. Bil sem navdušen. Bil je pravi rokenrol, do 1.500 m je pihal vzhodnik, potem je bil sever in striženje, pa mi ni bilo jasno, kam naj se zapeljem, da ne bi šlo vsaj 3 m/sek navzdol. Na koncu je držalo sredi doline do 1.200 m. Letala sva skupaj s Frenkom, bilo je zanimivo. Kaj več dodam jutri.«
En dan kasneje
Čebelca in bog neba
Franci Popit – Frenk in Matevž Stanovnik, člana Letalskega kluba Kamnik, ki sta letela iz vzletišča Stol Kamnik v kamniške hribe, sta se podpisala pod spodnje besedilo.
»Kar nekaj časa je bila v čebelci navigacijska 5000-ka. Potem je prišla želja po barvni karti in navigaciji, pa sva s Frenkom, solastnikom čebelce, dodala še oudija, no potem so iznašli še flarm, pa je še ta našel prostor na inštrumentni tabli. Poleg gneče s postavitvijo inštrumentov je bila temu primerna tudi poraba elektrike. Najceneje je bilo namestiti v nos letala še dodatno baterijo, kot pa kupiti še en nov inštrument.
Pa sva napraskala nekaj denarja in sledila je pot v Celje. Flytoni je hitro razložil, da je v vse, kar je manj kot nov zeus, povsem nesmiselno vlagati denar. Seveda sem se strinjal, saj v njegovo kakovost nisva dvomila, a treba je bilo narediti miselni preskok. Ne odločiš se vsak dan, da montiraš v letalo postaviš inštrument v vrednosti rabljenega avtomobila. Tu sta nama s Frenkom naproti stopila Črt in Toni in za prvega zeusa, ki bo v čebelci (apis M), ponudila ugodno ceno. Ne bi bil Slovenec, če ne bi hotel najboljše in največje, tako je iz prvotnega zeusa 2,8 (diagonala ekrana) v Kamnik prispel zeus 5,5. Sam nisem mogel skriti veselja, Frenk pa se je samo kislo nasmehnil, saj je vedel, da na stari inštrumentni tabli ne bo dovolj prostora. Niti pokonci, niti počez. No, pa se je začela izdelava nove inštrumentne table. Tu so spet prišle na plano vse Frenkove ročne spretnosti in iznajdljivost. Če sem na prvo inštrumentno tablo na koncu lahko nalepil kos lepega orehovega furnirja, to na novi ni več ustrezalo. Zato je celotno delo, od začetka do konca, izpeljal Frenk in rezultat - kičasto.
Vse je bilo dokončano, vse nared, potem pa ves teden čakanja, da se severni veter malo poleže. Pa je prišla sončna nedelja. Pri tleh skoraj ni bilo vetra, z višino pa vse več, iz vsakih 500 m iz druge smeri. Striženja in vrtinčenja zraka ni manjkalo, zato pa so bili pogledi v vse smeri božanski. Sever je spihal nebo, hribi so bili kot na dlani. Vzlet z motorjem, potem pa ostane samo še čisti užitek. Zeus je kmalu potrdil, zakaj ima ime boga neba, strele, groma …
Ker je preprost, pregleden in priročen za uporabo, po možnostih uporabe pa vrhunski. Vse pohvale Črtu, Toniju in celotnem podjetju LX Navigation.
Pisal nam je tudi Iztok Kodrič, ki pravi:
»Tako smo se pa Mariborčani vozili po Pohorju v petek. Predvsem po pobočju, nekaj termike in tudi val se je naredil. Žal nam oblaki niso dopustili dovolj manevrskega prostora za kakšno večjo višino.«
|
Še o Uroševem FAI 1000 – iz prve roke
Pristanki v skoraj nevidni pravokotnik
Mladi jadralni piloti v AK ALC
Vroč poletni dan
Pozno popoldne z DG-500
Velik jadralski krog z DG-500M iz Lesc
Na Ptuju – vzleteli prvi letošnji začetniki
Video – Gimnazija Moste in jadralno letenje
Mladi jadralec Aleš Janša (AK ALC Lesce)
Edo iz Livna
3D - v prvi vrsti parterja
Ne bo se lahko vrniti v svojo škatlo ...
Tanja Pristavec z EB28 edition
Navaden popoldanski let nad Postojno
Sezona se je začela
Rekordni let v Avstraliji
Doživetja 2016
Doživetja 2015
Doživetja 2014
Doživetja 2013
Doživetja 2012
Doživetja 2011
Doživetja 2010
Doživetja 2009
|
|