Svetovne prvakinje Nemki in Francozinja
(OPENSOARING, 8. junija, besedilo Niko Slana, fotografije WWGC Zbraslavice)
Nemški jadralki, Sabrina Vogt (MT) v klubskem in Katrin Senne (BK) ter Francozinja Aude Grangeray (ET) v standardnem razredu, so nove svetovne prvakinje, ki so jim zlate medalje FAI obesili okoli vratu pred letalsko lopo Aerokluba Zbraslavice na Češkem. Domači klub je tako potrdil svojo organizacijsko in lobistično spretnost v FAI, za nameček pa je velik aplavz požela domača jadralka Alena Netusilova, ki je v 18-metrskem razredu samo za 22 točk zaostala za zmagovalko, sicer pa se je kar petkrat povzpela na oder za dnevne zmagovalke. Odslej bo, tako so prepričani organizatorji, večje zanimanje tudi za prvo zgodnje spomladansko tekmovanje v Zbraslavicah in morda bo zato nekoliko razbremenjeno tekmovanje v Nitri.
V 18- metrskem razredu je nastopilo samo enajst jadralk, a pičla udeležba ni prav nič motila napornega tekmovanja z dvanajstimi tekmovalnimi dnevi. Poznavalci, ki so spremljali tekmovanje, so uživali v izjemno izenačenosti, predvsem pa v suverenem obvladovanju vremenskih razmer. Najhitrejša disciplina je bila devetega dne, ko je stara svetovna prvakinja Francozinja Anne Ducarouge 291 km dolgo nalogo opravila s hitrostjo 143.20 km/h. Na to, kaj pomeni takšna hitrost, me je spomnil pred leti izjemno dober dan na LX pokalu v Szatymazu (Madžarska), ko se je Črt Rojnik zahvaljeval jadralskemu bogu, da je lahko v svojem jadralskem bivanju občutil slast ob podobni hitrosti prek 140 km/h. »Nikoli si nisem mislil, da bom kdaj s takšno hitrostjo opravil z dnevno disciplino,« je tistega dne ponovil še nekajkrat.
V najbolj množičnem klubskem razredu se je med dnevne zmagovalke vpisalo kar devet jadralk, svetovna prvakinja Sabrina Vogt pa samo tretji tekmovalni dan, ko je iz svoje Std. Libelle na 207 km dolgi nalogi izžela 102,68 km/h, kar je prav tako hvalevredna hitrost in kar bi najbrž lahko potrdili tudi slovenski jadralci v obeh razredih na nedavnem slovenskem državnem prvenstvu. Zanimive so njene dnevne uvrstitve, s katerimi je znova zasijalo staro pravilo, da je za vrhunski dosežek pomembno predvsem stanovitnost in solidne dnevne uvrstitve in da niso pomembne dnevne zmage. Sabrina se je uvrščala takole: 5, 7, 1, 13, 11, 6, 17, 4, 2, 2, 5, 4.
Kako izenačena je bila konkurenca v standardnem razredu, kjer se je dnevnih zmag veselilo sedem tekmovalk od štirinajstih, pa še bolj zgovorno nakazujejo majhne končne točkovne razlike, saj med prvo deseterico ni niti 1000 točk razlike. Da jih organizatorji niso ujčkali govori podatek, da dveh disciplin ni v celoti opravila nobena od jadralk. Francozinja Magali de Cachard je tistega devetega dne 257 km dolgo nalogo opravila s povprečno hitrostjo 127,24 km/h. Ni kaj, dekleta so dokazala, da imajo vrhunsko jadralno letenje v malem prstu in najbrž lahko pričakujemo, da jih bo vse več nastopalo na največjih moških tekmovanjih. Na bližnjem evropskem prvenstvu, kjer bo nastopil tudi Boris Žorž, se bo v klubski konkurenci znova predstavila britanska jadralka Ayala Truelove (What Happened Today WWGC 2017 Day 1 Ayala Truelove), ki se je na SP v Zbraslavicah uvrstila na 13/23 mesto. Boris nam bo tako lahko po koncu tekmovanja še kaj v živo in iz lastne izkušnje povedal o ženskem principu v jadralnem letenju.