aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI
| Skupno OLC-SI
Ostale povezave
|
Na tekmovanju v gradnji daljinsko vodenih letal - Design/Build/Fly
(OPENSOARING, 24. aprila 2015, Tadej Kosel, Fakulteta za strojništvo Univerze Ljubljana)
O velikem mednarodnem uspehu naših študentov, ki delujejo pod mnetorstvom prof. dr. Tadeja Kosela smo med novicami že pisali ob priliki, ko je bil Tadej imenovan za kandidata za ime tedna na valu202. Takrat je šlo za uradno sporočilo Univerze v Ljubljani, Fakultete za strojništvo, tokrat pa se je Tadej javil s svojo razlago pravil tekmovanja in njegovim videnjem udeležbe ljubljanskih študentov.
»Naša ekipa s Fakultete za strojništvo je zmagala na tekmovanju v gradnji daljinsko vodenih letal - Design/Build/Fly, ki je potekalo od 10.4. do 12.4. v Tucsonu, Arizona, ZDA v konkurenci 84 ekip iz univerz z vsega sveta, večina ekip je bila z ameriških univerz. V ekipi je bilo 20 študentov in jaz kot mentor. Tekmovanja smo se tokrat udeležili osmič. Bistvo tekmovanja je, da ekipa skonstruira in izdela letalo po zahtevah, ki jih na novo izda organizator 1. septembra vsako leto in so vsakič drugačna. Vsako letalo mora opraviti štiri naloge, pomembna je čim manjša masa letala, tehnične rešitve, nosilnost, pravilna moč pogona in drugo.
Del tekmovanja je tudi tehnično poročilo na 60 straneh, ki ga je bilo potrebno oddati do 25 februarja, kjer je letalo preračunano in narejene vsa podrobna tehnična dokumentacija o letalu. To se točkuje do 100 točk in se upošteva skupaj s točkami pridobljenimi z letenjem po določeni matematični formuli. Tekmovanje je zelo kompleksno in zahteva zelo veliko truda v vseh 7 mesecih priprav in tekmovanja.
Pogoj da letalo lahko leti na tekmovanju je, da opravi tehnični pregled s čimer ugotovijo, da ustreza vsem tehničnim in varnostnim zahtevam. Sam letalski del tekmovanja je bil sestavljen iz treh nalog v zraku in naloge na tleh. Pri nalogi na tleh se je štel čas nalaganja in odstranjevanja tovora iz letala. Pri prvi nalogi v zraku je moralo letalo narediti čim več predpisanih krogov v 4 min. Pri drugi nalogi v zraku je moralo nositi predpisano maso (utež) 2.3 kg (prazno letalo je tehtalo 1.4 kg), štel se je čas treh krogov. Pri tretji nalogi je bilo potrebno odmetavat žogice med letom na določenem delu letališča. Število žogic ni bilo predpisano, vsaka ekipa se je sama odločila, koliko žogic bo nosilo letalo.
Najbolj odločilna je bila majhna masa letala, letalo z maso 1.4 kg nosi utež z maso 2.3 kg, kar je velik uspeh. Druga odločilna stvar je bil čas nalaganja in odstranjevanja tovora, da je bil tovorni prostor priročno postavljen in mehanizem za odmetavanje žogic narejen tako, da so se žogice lahko hitro naložile. V vsakem krogu je bilo potrebno odvreči na cilj samo po eno žogico. Tretja stvar je bilo število servomotorjev s katerimi se je krmililo letalo in odmetavalo žogice. Manj kot je bilo servo motorjev, večje je bilo število točk. Uporabili smo »pasivno« krilo in krmilili letalo samo s smenim in višinskim krmilom. Smerni servo motor pa smo uporabili za odmet dveh žogic.
Toliko na kratko.
Tadej«
Tukaj pa si lahko ogledate tudi povzetek uradnih rezultatov.
na vrh strani
|
Odprave 2017
Odprave 2016
V letošnji namibijski odpravi vsega po malem
Namibija in kibernetski vložek
Pilko je zašel v TMA Upington
Bahia 2015
Kawa želi višje
MD Ventus pripravil sklepno dejanje Aerozaprege.si
55 let Tribarvnih puščic
Sunseeker Duo – prečkanje Alp
Pogled na hitro v Livno in v Sinj
Igralci na velikem odru, Livno 2015
Po kolesarski poti D2
Na tekmovanju v gradnji daljinsko vodenih letal - Design/Build/Fly
Balleka – umetnik jadranja in kratkih filmov
Letalogledi v Zagrebu
Dan štajerskih jadralcev - Styrian Gliders Day
Peter Karner
Diamantna višina
V Bloemfontainu sem se dobro počutil
Odprave 2015
Odprave 2014
Odprave 2013
Odprave 2012
Odprave 2011
Odprave 2010
|
|