aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI
ostale povezave |
Srhljiva foto zgodba
(OPENSOARING, 11. novembra 2012, besedilo in fotografije: Miha Repič)
Nedavno me je urednik Opensoaringa pobaral, če bi napisal kakšno novico ali prispevek iz naših koncev. Z odgovorom sem ga, žal, razočaral, saj nisem več vpet v klubsko dogajanje, zato pa sem v zameno ponudil zanimivo foto zgodbo neljubega dogodka s svetovnega prvenstva v jadralnem letenju z leta 2010 v Szegedu. Zgodba je sicer stara, a je zanimiva, saj se jadralni piloti, ki tekmujejo, lahko zamislijo o marsičem, denimo o tem s kakšno logiko letijo tekmovalci. Pa ne samo tekmovalci, foto zgodba je lahko zanimiva tudi za nedeljske jadralce. Očitno ima tudi upanje včasih velike sanje. No, ljubiteljskem tekmovanju pokal LX navigation se kaj takega skoraj ne bi moglo zgoditi, saj mora tekmovalec opraviti prihod prek navidezne ciljne črte na višini 300 m. Od SP v Szegedu pa so začeli ta varnostni prijem uporabljati na vseh drugih tekmovanjih.
Bil je prvi tekmovalni dan, oborožen s fotoaparatom in radijsko postajo sem se odpravil na začetek letališke steze, da pričakam Aleša Maraža, ki je tekmoval v odprtem razredu. Po radijski postaji me je presenetila neznana oznaka VW in javljanje pilota. Razumel sem, da je v finalu, 3 km od letališča in da bo pristajal v sektor za odprti razred. Vsak tekmovalni razred je imel namreč svojo pristajalno stezo - odprti skrajno desno, 18-metrski na sredini in 15-metrski skrajno levo. V daljavi zagledam silhueto, pogledal sem skozi teleobjektiv in videl 15-metrski avion, ki se približuje nizko in počasi. Za pristanek v področje odprtega razreda se je odločil, ker je bila tam njiva požete pšenice, medtem ko so piloti drugih dveh razredov pristajali prek visoke koruze. Podzavestno sem si rekel, da ga moram poslikat, saj bo eden izmed redkih, ki bo prišel nizko in počasi.
Seveda letal z oznako VW nisem pričakoval tako nizko, izdal ga je šele odsev sončnih žarkov s pokrova kabine. Na prvi fotografiji je težko najti jadralno letalo, razkrije ga šele približevanje izseka fotografije. Pilot si je želel pomagati z iskanjem talnega efekta in je zato letel prav pri tleh.
Na naslednji fotografiji je pilot že opazil tovornjak, potegnil je palico k sebi, najverjetneje je letalo tudi nagnil v stran, da bi se izognil trčenju. Žal se mu ni izšlo.
Z levim krilom je zadel kabino tovornjaka, sicer pa fotografije povedo vse.
Moški, ki ga je nesreča presenetila in je prvi pritekel na kraj nesreče, je bil nizozemski tekmovalec Francoise Jeremaisse.
V kabini tovornjaka je ostal del krila ASW 27.
ASW 27, s katerim je letel avstralski tekmovalec, je bilo v lasti g. Gerharda Waibla. Waibel, glavni konstruktor ASW 27, je bil zelo ponosen, da je letalo, ki je bilo prvo na svetu zasnovano z varnostno kabino, odlično prestalo svojo nalogo, saj je pilot ostal nepoškodovan.
Žal se nesreča ni končala brez posledic za voznika tovornjaka, edina informacija, ki smo jo takrat dobili, je bila, da je nevarnost, da bo ostal slep na eno oko.
Še nekaj mojih fotografij iz Szegeda:
https://picasaweb.google.com/111293483811527984814/SzegedWGC2010I
https://picasaweb.google.com/111293483811527984814/SzegedWGC2010II
|
Napraviti vse, da se bo dan končal srečno
Hipoksija
JS1-C Revelation, FES - kaj še ostane velikim
APIS – velik in manjši
Srhljiva foto zgodba
Red Bull Flugtag – Malo drugačno tekmovanje
Novost
Sunseeker duo
Urban Čeč
Po enem letu na Univerzi v Delftu
Boštjan Pristavec
EB 29 - moja velika sobota
Urban Čeč
Študentje in profesor – za napredek
Janja Černič in Tanja Pristavec
Prevoz jadralnih letal
Luka Žnidaršič
Preizkus novega dvoseda LAK20T
John Cochrane
Varnejši dolet
Urban Čeč
Faculty of Aerospace Engineering – vrata so odprta
Urban Čeč
O super jadralnem letalu
Jadralno letenje v hribih - tveganje?
Varnost letenja:
Videti in biti viden
Navigacija malo drugače
John H. Cochrane
Malo hitreje, prosim (I.)
Pavel Magister
Zvrt - nova slovenska beseda
|
|