website statistics
Opensoaring.com



aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Tri vprašanja za Boštjana
(OPENSOARING, 29. decembra 2014, besedilo Niko Slana, foto Boštjan Pristavec)


Oblačna cesta za velike hitrosti

Leškega jadralca Boštjana Pristavca nismo vprašali ali je že utrujen od sprejemanja čestitk, a prepričani smo, da so mu jadralski kolegi v službi zagotovo izrekli priznanje za izvrstne dosežke v Bitterwasserju v Namibiji.

Kaj počneš poleg službenih obveznosti?
»Veliko bolj preprosto je leteti, kot urediti administrativne zahteve za priznanje rekordnega leta. Ampak, tudi to bom opravil, kot sem še vselej. Torej bi lahko dejal, da hodim v službo in izpolnjujem uradne formularje, ki jih zahteva rekordni let. Sicer pa se mi v teh prazničnih dnevih v Sloveniji ne dogaja nič posebnega, če si ne bi sin Žiga na igralih neke velike trgovine prislužil spiralni zlom golenice.«


Tik po startu rekordnega prostega trikotnika 1342,8 km

Nekaj ugibanja je bilo, ali bo EB28 edition s tekmovalno številko 7 prihodnjo jadralno sezono še v Sloveniji in v Boštjanovih rokah.
»Vse kaže, da bom jadralno letalo EB28 edition letel še eno leto. Klaus Seemann, moj partner pri letalu, je imel zdravstvene težave, tako da je že kazalo, da se bova od letala poslovila. A si je dobro opomogel, predvsem pa je bil navdušen nad najinimi dosežki. Poleg tega sva letalo v Namibiji že zdaj razprodala v vseh prostih terminih. Tudi to je ugodno. Spomladi bo že v Sloveniji in potem bom začel razmišljati o nastopu na evropskem prvenstvu v odprtem razredu na Madžarskem. Za trening se bom zagotovo udeležil tudi pokala LX v Szatymazu.«


Kar tako en krasen pogled

Laszlo Hegedüs, svetovni rekorder v trikotniku 1250 km, se je v Namibiji bolj sprehajal po zraku kot pa se trudil za velikimi dosežki.
»Laszlo je imel svoj ljubiteljski slog jadralskih počitnic. Na letališče je prihajal pozno, vzletel je med zadnjimi in pristal med prvimi, njegove discipline pa so bili majhni hitrostni trikotniki. Če se ne motim je trikotnik 100 km letel s hitrostjo 195 km/h. Povedal mi je, da je jadral tudi v Argentini, a se mu je vse skupaj zdelo neznansko drago, pa še organizacija je bila slaba. Mene letenje na valovih in na velikih višinah ne zanima, čeprav vem, da je doživetje. Ja, morda bi šel tudi tja jadrat, a samo, če bi mi kdo plačal. Pa še takrat bi razmislil, saj je jadranje na valovih nad Andi zelo rizično, poleg tega pa je treba za dva ali tri lete čakati na zemlji teden, dva ali še več. Jadralno letenje imam preveč rad, da bi se izpostavljal.«


na vrh strani

O lovcih na rekorde na namibijskem nebu
(OPENSOARING, 21. decembra 2014, napisali Steffi Keller & Elke Fuglsang-P., povzeto po OLC Magazin, 20. decembra 2014, prevod opensoaring, foto © OLC)


Pokrajina v rdeči puščavi ...

Namibijsko nebo je zavrelo. Seveda, ta naj jadralna lokacija ima svoja oporišča v presušenih jezerih v osrčju rdeče puščave … ki so postala za jadralsko druščino v nekaj zadnjih letih znamenita oporišča za beg iz severne poloble. Tukaj lahko uresničijo svoje sanje in rekorde – ne samo danes, Namibija je večno jadralsko zatočišče. Skoraj kot po tekočem traku postavljajo jadralci v Namibiji rekorde, enega za drugim. V hitrosti in razdaljah. Vse je možno.

Guy Berthold v ASH25 EB28 m leta 2009, foto Boštjan Pristavec

Namibijska dolgoletna povratnika Guy Bechtold (Lux) in Boštjan Pristavec (AK ALC Lesce), kot tudi množica drugih jadralcev, postavljajo vselej nove cilje, skoraj vsak dan in vse bolj neverjetne: fantje letijo velike in največje trikotnike in še več kot to. 13. decembra sta oba vrhunska jadralca postavila nova afriška hitrostna rekorda. Boštjan Pristavec je s 167 km/h postavil rekordni dosežek v trikotniku 750 km, Guy pa je istega dne, s povprečno hitrostjo 185 km/h, opravil s 500-kilometrskim ciljem in povratkom. Po vzletu v Bitterwasserju se je najprej usmeril na severovzhod, a to je bilo šele ogrevanje. Ja, najboljši jadralci v Namibiji se včasih znajdejo tudi samo dvesto metrov nad tlemi, toda po težavnem začetku se ujamejo in se za tem spoprimejo z zahtevno disciplino, ki pripomore k osvajanju puščave. Guy si je takoj za tem, v dveh tekih v smeri sever - jug končno prislužil nagrado.

Boštjan je startal v natančno isti smeri kot Guy, toda namesto, da bi se plazil proti Botswani, je svoj trikotnik prestavil bolj na jug in se usmeril proti Marientalu, kjer je začel svoj hitrostni naskok na 750-kilometrski trikotnik, seveda na udobni višini.

Za Namibijo ni značilna samo hitrost. Vsak dan jadralci preletijo več 1000-kilometrskih letov. V mislih imamo lete prek 1200 in 1300 km, vse po pravilih OLC. V četrtek, 18. decembra, je Boštjan za poslastico postavil svoje cilje še višje. Jadral je vzdolž Namibije, dokler ni dosegel državne meje Južnoafriške Republike. Njegovi jadralski občudovalci, kot, denimo, tudi zelo uspešen Alexander Müller, so bili navdušeni. Boštjan je dosegel kar 1428 točk po OLC.

Kaj je Božiček položil jadralski družbi na namibijski božični pladenj? Zagotovo bodo to vznemirljive počitnice.

Tukaj najdete let Guya Bertholda na OLC za hitrostni rekord

... in tukaj lahko spremljatenajhitrejši let Boštjana Pristavca.


1.428 točk za Boštjanov najdaljši let na OLC

na vrh strani

Boštjan Pristavec – znova igralec namibijske rulete
(OPENSOARING, 4. decembra 2014, pripravil Niko Slana, foto Marjan Jančič, arhiv Boštjana Pristavca, Milan Korbar)

Lazslo

Pred dvema letoma smo na Opensoaringu, ob predstavitvi Pristavčevega letenja v Namibiji, uporabili prispodobo z Rubikovo kocko. Za letošnjo Boštjanovo odpravo v Bitterwasser ostaja vse enako. Leški jadralec je eden od glavnih igralcev za najvišje dosežke v Namibiji, a ker brez sreče ne gre, vsaj ne brez dobrega vremena, bo vse odvisno prav od tega pomembnega dejavnika. Tokrat smo skušali izpeljati anketo med jadralci, a brez večjega uspeha. Na naše vprašanje je odgovorilo le nekaj vprašanih pilotov. Vprašanje je bilo preprosto – zanimalo nas je, kaj si mislijo ob Pristavčevih prizadevanjih.

Boštjan

Zakaj? Navsezadnje imamo v Sloveniji za zdaj samo enega jadralnega pilota, ki se mu ljubi vlagati energijo in denar v projekt lova na svetovni rekord v trikotniku 1250 km po pravilih FAI, ki ga je 19. decembra 2007 postavil naš jadralski znanec Madžar Laszlo Hegedüs. Tistega dne je bil v zraku tudi Boštjan, a je imel, kot zanalašč, precej težav z vremenom, čeprav je dan na začetku veliko obetal. Laszlo se je, po intuiciji, odločil, da bo letel v velikem trikotniku v nasprotni smeri od uveljavljene. Nenavadna odločitev se mu je obrestovala, a da je bilo to naključje govori podatek, da se nikoli več ni približal svojemu dosežku. Pristavec je v sezoni 2012/2013 opravil svoj znameniti 1405,7 km let dolg, v prizadevanjih za rekord pa je bil dvakrat blizu svojemu cilju. A če vreme ne sodeluje, ne pomaga še toliko izkušenj, še posebno zato, ker je taktika rekordnega leta zasnovana na meji možnega in hkrati, zaradi hitrega prehoda dneva v noč, tudi zelo blizu tveganja.

Pred dvema letoma je Boštjan dejal: »Lova na rekord se nisem naveličal. Pri tem uživam, morda sem za koga že dolgočasen. Že dolgo naskakujemo Hegedušev rekord in k bo presežen bo minilo veliko časa, da ga bo kdo izboljšal. Zmeraj bolj sem prepričan, da bi lahko trikotnik FAI 1250 km z letalom EB 28 edition opravil s hitrostjo 160 km/h. Če mi bo nekoč uspelo, bo dosežek težko popraviti.« Boštjanova prizadevanja bomo lahko na OLC spremljali vse do 24. decembra.



Jadralci so povedali

Andrej Kolar: »Trikotnik 1250 km s hitrostjo 158 km/h je nekaj, kar je v Namibiji najbrž mogoče, a to lahko opravi samo Boštjan in še morda dva ali trije drugi piloti, ki so tam dejavni tako močno, da namibijsko vreme čutijo brez da se pretirano poglabljajo v vremenske napovedi. Tako velik prelet opraviti v manj kot osmih urah je za vse druge znanstvena fantastika. Najbrž je ena izmed težjih stvari pri izpeljavi tako vrhunskega dosežka čakanje dopoldan v okolici letališča. Treba je namreč odpotovati šele dobrih osem ur pred sončnim zahodom ... In sončni zahod je v Afriki zakon in se z njim nihče ne igra. In še za boljšo predstavo, za kako velik trikotnik gre: po površini je mogoče ta trikotnik primerjati, denimo, z razdaljo med Lescami in St. Moritzem - kamor gremo tako radi na izlet - vendar s povratkom v Lesce prek Frankfurta.«

Peter Karner: »Za cilj si je postavil, da postavi rekord. Za kaj takega je potrebno mnogo odrekanja in veliko psihofizične priprave za dolge lete. Če spremljaš njegove objave letov na OLC-ju, ko je skoraj vsak dan sedel v jadralnem letalu po več kot deset ur, mu obojega ne manjka. Uloviti mora samo pravo vreme in rekord bo njegov.«



Nataša Marzidovšek: »Podpiram Boštjanova prizadevanja. Ima cilje in skuša postavljati nove in nove meje v jadralnem športu.«

Denis Štrbenc: »Kapo dol! Marsikdo je že marsikaj poizkusil, vendar je treba veliko navdušenja, zagrizenosti, vaje, različnih znanj, teorije, znanja o vremenu, računanja, poznavanja instrumentov, itd, ipd ... Skratka spoznat se moraš na posebna pravila igre in vztrajat, če hočeš do naj dosežka na svetu. In najbrž je tako pri vsakem svetovnem rekordu.«

Po zaključku redakcije sta na uredništvo prispeli še dve izjavi:

Željko Roškar: »Nisem še bil v Afriki, in sploh nimam občutka kaj pomeni ta bitka s časom, ki je tukaj v Alpah pravzaprav ni. Verjetno bi potrebno vreme lahko enačil s stoletnimi poplavami, ki jih je pa tudi pri nam vedno več in bo s tega vidika to vreme malo prej. Tako da upam da mu uspe.«

Svoje mnenje in podporo lahko izrazite tudi na forumu v temi z enakim naslovom, kot ga ima ta prispevek.

na vrh strani




Odprave 2017

Odprave 2016

Odprave 2015

Odprave 2014

Tri vprašanja za Boštjana

O lovcih na rekorde na namibijskem nebu

39. tradicionalni novoletni pohod na Uršljo goro

Kratko, zanimivo, visoko

Valovi s Pohorja II

Boštjan Pristavec – znova igralec namibijske rulete

Luka Hojnik – V Königsdorfu

Jadralske počitnice, Bovec 2014

Aerozaprega, Livno 2014

V zrak z avtomobilom

Miha Peperko je postavil piko na i

Rekordni dosežki na severnem vetru

Ciril Trček in Wasserkuppe

Slovenj Gradec: Bavarian Glider Pilots explore Slovenia & more

Sebastian Kawa v Slovenj Gradcu 2014

Pohod v spomin na Franceta Štruklja

Odprave 2013

Odprave 2012

Odprave 2011

Odprave 2010