website statistics
Opensoaring.com





aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Tudi Peter Stegovec – del Solar Impulsa 2
(OPENSOARING, 20. junija 2016, pogovarjal se je Niko Slana, foto Peter Stegovec)


Peter Stegovec

Presenetila nas je informacija, da Slovenec sodeluje pri projektu Solar Impulse II. Peter Stegovec, prosim, če bi se predstavili. Informacije v Sloveniji niso prav posebno prehodne, to pomeni, da ste bili v nekaterih krogih star znanec (modelarji), pri drugih pa neznanec. Zdi se mi, da gre za slovensko zadržanost, ki ljudem, ki so na nekem področju uspeli, ne dovoljuje do večje javne veljave.

»Sam bi se opisal kot modelarja, že od otroštva sem ves čas preživel na letališču v Ajdovščini. Za to se moram zahvaliti obema staršem, oba sta pilota. Od letalstva sem se nekoliko oddaljil v srednji šoli, ko sem se posvetil predvsem deskanju na snegu. Med študijem sem se začel ponovno ukvarjati z modelarstvom, kar me je v nadaljevanju vodilo do Erica Raymonda, s katerim sem eno leto delal na projektu Sunseeker Duo, zadnje štiri leta pa sem zaposlen pri Solar Impulsu, kjer sem sodeloval pri gradnji, sedaj pa z ekipo (tri za strukturo, ena za elektroniko, občasno se nam pridruži še kdo iz CH) sledimo letalu na poti okoli sveta in skrbimo za inšpekcije, vzdrževanje, predelave in popravila.«



Uroš Šoštarič, ljubitelj modelarskih taborov v Livnem, pravi: »Peter je modelar in je čisto sam naredil FOX-a FES S5 7777… dvakrat je bil z nami v Livnu, sedaj pa mu Solar Impulse to preprečuje in je zato čist žalosten. Za svoja leta je zelo OK in odgovoren fant.«
Kaj bi dodali k temu svojemu opisu modelarskega kolega?


»Uff, ja Livno ... Mogoče pa res spet prihodnje leto. Uroša spoštujem in veseli me, da ima o meni tako mnenje. Uroš je pobudnik in organizator modelarskih taborov v Livnem, spodbudil je tudi mnoge druge dogodke. Brez njega bi na modelarskem odru v Sloveniji nekaj manjkalo ... Kalupe za omenjenega Foxa sva izdelala z Luko Kraljem in se ob tem veliko naučila. Tudi on je precej dejaven v letalstvu.«

Sodelovali ste že pri Sunseekerju, vendar si predstavljam, da ste temeljno znanje pridobil že pred tem. Zanimajo me začetki tvojega zanimanja za to tehnologijo. Morda bi razložili, kako je bilo z razpisom, na katerega ste se prijavili in so vas potegnili k sodelovanju pri Solar Impulse?

»Pridobivanje znanje ne vidim kot končen pojem. Ko sem spoznal Erica, sem imel nekaj modelarskega znanja, pri projektu Sunseeker sem se prvič srečal s prepregom. Pri SI je kakovost dela na bistveno višji ravni in srečo imam, da lahko sodelujem z ljudmi iz zelo različnih projektov: F1, sateliti, jadrnice za največja svetovna tekmovanja (Americas Cup, Volvo ocean itd). Iz raznolikosti pogledov in pristopov sem se veliko naučil. Menim, da me je v te vode pritegnilo to, da sem v tem videl nekaj podobnega temu, kar sta Dick in Jeana z ekipo dosegla z Voyagerjem. Voyager me še vedno fascinira, kot letalo, še bolj pa kot ideja in pristop pri prečkanju ovir in postavljanju novih meja.«


Solar Impulse 2 ob mobilnem hangarju v Chongqingu

Solar Impulse (SI 2) je globalni projekt, tako kot postaja električni pogon na baterije in sončne celice. Bi nam razložil, kaj je v ospredju SI 2? Ali je to razvoj čiste tehnologije, iskanje novih tehnoloških prijemov ali marketing in s tem povezano prvenstvo – biti prvi okoli sveta brez vonja po kerozinu ali bencinu. Ali je v ozadju kaj drugega?

»Ciljev je več, eden glavnih je gotovo prvenstvo - prvi obleteti svet z letalom gnanim samo s sončno energijo. To pa služi kot sporočilo, da lahko, s premišljeno uporabo energije in novimi pristopi, bistveno zmanjšamo uporabo fosilnih goriv. To je v interesu naših partnerjev, ki so dejavni na področjih energije.«

Predstavljamo si, da je SI 2 velikanski sistem baterij in solarnih celic. Najbrž gre za zelo povezan sistem teh dveh sklopov. Na kakšni razvojni stopnji so baterije in na kakšni so solarne celice. Kje pravzaprav poteka razvoj teh dveh elementov?

»Drži, sistem je precej kompleksen, eden glavnih razlogov za to je varnost in sistemi za postopke v sili. V letalu so štirje paketi, po naročilu izdelanih LiPo celic, vsak paket ima kapaciteto 38,5 kWh. Krilo, trup in višinski stabilizator pokriva skupno več kot 17.000 sončnih celic proizvajalca Sunpower, to so celice z učinkovitostjo do 23% , ki so v široki uporabi tudi v vsakodnevnih aplikacijah. Celice so bile izbrane na podlagi razmerja med maso, ceno in učinkovitostjo.«


Polnjenje baterij v mobilnem hangarju v Moffatu

Glede na to, da se je projekt lani zaustavil, lahko predvidevam, da ste imeli težave, ki so vas presenetile. Katere? Pri tako velikem solarnem letalu ste najbrž uporabili veliko novih tehničnih prijemov, o katerih doslej ni bilo treba razmišljat?

»Lani smo imeli precej smole z vremenom, zaradi česar smo bili dolgo na Kitajskem. Slabo vreme je tudi pripomoglo k nenačrtovanemu postanku na Japonskem, kjer je prišlo do poškodbe flettnerjev, ki jo je povzročila zaščita pred soncem v vetru. Ob nadaljevanju poti z Japonske smo bili prisiljeni leteti profil, za katerega letalo ni bilo načrtovano, kar je privedlo do pregretja celic. Ker smo bili že razmeroma pozni za končanje misije v isti sezoni, in ker se zmeraj, ko je mogoče, izogibamo tveganjem, smo se odločili, da baterije zamenjamo in izboljšamo.«

»Lani smo imeli precej smole z vremenom, zaradi česar smo bili dolgo na Kitajskem. Slabo vreme je tudi pripomoglo k nenačrtovanemu postanku na Japonskem, kjer je prišlo do poškodbe flettnerjev, ki jo je povzročila zaščita pred soncem v vetru. Ob nadaljevanju poti z Japonske smo bili prisiljeni leteti profil, za katerega letalo ni bilo načrtovano, kar je privedlo do pregretja celic. Ker smo bili že razmeroma pozni za končanje misije v isti sezoni, in ker se zmeraj, ko je mogoče, izogibamo tveganjem, smo se odločili, da baterije zamenjamo in izboljšamo.«


Popravila flettnerjev v Nagoyi lani

Ste doslej že kaj pripomogli pri razvoju pogonskih sklopov. Ljudje, ki se ukvarjajo s to tehnologijo, imajo oči uprte v vaše letalo. Fotografije letala Solar Impulse 2 dokazujejo, da gre za izjemno veliko nalogo, napisi in zastava na letalu pa pravijo, da stoji za SI 2 Švica.

»Ves čas tesno sodelujemo s partnerji, projekt še ni zaključen in tako še ni povsem jasno, kje vse bo tehnologija uporabljena, prepričan pa sem, da naša prizadevanja ne bodo šla v pogubo.«

Solar Impulse 2 dela po svoje tudi reklamo za jadralno letalstvo. Kljub štirim motorjem ga mnogi vidimo tudi kot jadralno letalo. Najbrž je drsno razmerje pomembno pri napredovanju SI 2?

»Drsno razmerje je okoli 30 in to že pri zelo nizkih hitrostih. HB-SIB je v veliko pogledih veliko jadralno letalo, temu primerni so tudi profili leta, pri večdnevnih letih čez dan pridobiva višino in tako shranjuje potencialno energijo, po sončnem zahodu pa približno štiri ure jadra iz višine 8500 m na 1500 m, v tem času se motorji uporabljajo samo za izničevanje upora propelerjev.«

Solar Impulse 2 ima čez krila 72 m, več kot Boeing 747, težak je 2,3 tone (?). Na etapi od Phoenixa do Tulse, s pilotom Bertrandom Piccardom, je v 18 urah leta posrkal 445 kWh sončne energije. Kako bi ta podatek (445 kWh) prevedel v bolj razumljiv jezik – za nekoga, ki se ne spozna na elektriko?

»Baterija najzmogljivejše Tesle ima kapaciteto 90 kWh. Za jadralne pilote, Lukov FES ima kapaciteto 4,2 kWh, kar zadošča celo za samostojni vzlet! Najbolj impresivno pa je, da SIB po 18-urnem letu pristane s polnimi rezervoarji.«

Bertrand Piccard (58) je globalni priimek (Jacques inž. in oceanograf, 36.000 ft globoko, Auguste, fizik in balonar, Jean & Jeannette balonarja). Andre Borschberg (64) je prav tako kultno ime v letalstvu (pilot, vojaški pilot, pilot helikopterja, menedžer, itd) soustanovitelj projekta SI 2. Kaj bi morali še vedeti o teh dveh pilotih SI2?

»Bertrand je po izobrazbi psihiater, tekmovalno se je ukvarjal z akrobatskim letenjem z jadralnimi zmaji, leta 1999 je prvi s toplozračnim balonom, v enem kosu, obletel svet, po pristanku je dobil idejo za SI. Kar pa mene najbolj navdušuje, je njuna motivacija za dosego cilja in energija pri premagovanju ovir.«


Vzlet iz Oahua

Kako se počutite kot del tako velikega projekta?

»Vesel sem, da lahko počnem to, kar rad počnem. Z ekipo veliko potujemo, tudi v kraje, ki jih sicer ne bi obiskal, to širi obzorje. Srečali smo veliko zanimivih ljudi, projekt nam je odprl vrata za ogled veliko zanimivih in neverjetnih ustanov. Tudi znotraj projekta SI 2 je veliko ljudi, denimo, inženirjev in astronavtov, ki jih zelo spoštujem, tu je pilot Black Birda, inženirja F-15 ... Po vsem času, ki ga preživimo skupaj, smo postali že velika družina, spletlo se je veliko prijateljstev.«

Odgovor na to, kar ne znamo vprašati …

»Pozdrav iz New Yorka, SIB je v hangarju na JFK-ju, kjer čakamo primerno možnost za prekooceanski let. Z veseljem bi debatiral o projektu, težje je pa to spraviti v smiselno celoto, še posebno tako, da bi bila v soglasju s cenzuro ... Morda se srečamo v živo in z veseljem bom povedal še kaj zanimivega, na kar sem zdaj pozabil.«

Med pripravo in objavo prispevka se je zgodilo tudi tisto, kar je ekipa dolgo in nestrpno čakala. 20. junija 2016 je Betrand Piccard vzletel na dolgo pot proti letališču Seville na evropski strani velikega oceana. Pot bo predvidoma trajala med 90 in 110 urami.

 


Pogovori 2017

Pogovori 2016

Boštjan Pristavec na SP v Južni Afriki

Fly Croatia – projekt zanimiv tudi za jadralce

Tudi Peter Stegovec – del Solar Impulsa 2

IPF - pogovor in stare slike

Zlatko Hafizović – jadralno letenje je moja prva ljubezen

Pogovori 2015

Pogovori 2014

Pogovori 2013

Pogovori 2012

Pogovori 2011

Pogovori 2010

Pogovori 2009