Fly Croatia – projekt zanimiv tudi za jadralce
(OPENSOARING, 29. novembra 2016, pripravila Mojca Zupan, uredil Milan Korbar)
Roman Cvek, direktor Fly Croatia
Zima je za jadralce, ki ne potujejo na južno zemeljsko poloblo, čas sanjarjenja, za hrvaško ekipo, ki deluje pod imenom Fly Croatia, pa je obdobje intenzivnih priprav na evropski projekt povezovanja hrvaških letališč z nekaterimi v sosednjih regijah, v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni gori in Sloveniji. Pred dnevi so v reški poslovalnici Hrvaške gospodarske zbornice predstavniki letališč in krajevne politike, seveda z odobritvijo ustreznega ministrstva, podpisali namero o sodelovanju prvih štirih letališč, in sicer otok Krk (Reka), Osijek, Sinj in Otočec. Vodja projekta je Roman Cvek, direktor Fly Croatia.
O celoti, ki bo zajela poleg hrvaških letališč še mnoga v bližnjem in bolj oddaljenem sosedstvu, je direktor Fly Croatia povedal: »Na Hrvaškem je tudi formalno stekel projekt Fly Croatia, ki ga s sodelavci pripravljamo že dve leti. Sedaj smo podpisali sodelovanje s štirimi letališči, po novem letu pa bomo povezali še pet letališč v Istri in na hrvaških otokih, tako da bomo v prihodnjo sezono startali v mreži osmih do desetih letališč, seveda, če bo steklo vse po načrtu. Na poti do uresničitve ne bo šlo brez težav, a jih bomo reševali postopno, saj želimo, da projekt raste.« Tako pravi Roman Cvek in predvideva, da bo samo na Hrvaškem povezanih vsaj dvajset letališč, med zanimivejšimi bo tudi nekdanje letališče na otoku Visu.
Kaj je temeljna značilnost projekta Fly Croatia?
»Razmišljamo, da bi po teh letališčih leteli po vzoru vinjete. Pilot kupi vinjeto, ki mu daje možnost neomejenega števila operacij, tako kot na avtocestah ... Vendar, ne gre samo za plačevanje pristajalnih pristojbin, pač pa še za veliko drugih ugodnosti, tako, da posadkam po pristanku ne bo treba čakati, iskati in razmišljati, kako priti iz letališča do zanimivih turističnih točk, kako do goriva, prenočišča, gostinskih storitev itd. Skratka, letalskemu turizmu se bodo s projektom mreženja odprla nova obzorja, potniki bodo dobili veliko informacij na enem mestu.«
Podporo projektu sta že izrekla Hrvaška gospodarska zbornica in Ministrstvo za turizem in promet?
»Podpora državnih institucij je pomembna. Svoj interes morajo prepoznati tudi lokalne skupnosti. Doslej je na naših letališčih pristalo približno 4000 letal na leto, ko bo mreža vzpostavljena bo to število naraslo na 10.000. Morda se zdi to veliko, toda v Evropi je več kot 100.000 zasebnih letal in z dobro organizacijo bomo zagotovo privabili mnoge letalce. To potrjuje tudi primer letališča na otoku Unije, ki je v enem letu sprejelo 12.000 potnikov. Vedeti je treba, da je otok povezan s kopnim, z redno linijo letala Cessna 172 po sistemu Public Service Obligation (POS). Ni težko sklepati, kaj za 90 prebivalcev otoka pomeni omenjena zračna povezava.«
Novost bo zanimiva tudi za jadralno letenje?
»Ker bodo v mreži Fly Croatia tudi letališča Livno iz BiH, Otočac iz Hrvaške in Nikšič iz Črne gore, bomo imeli idealne možnosti za jadranje v štirikotniku Livno – Bihać - Otočac - Nikšić, kjer jadramo že sedaj. Vemo, da so vremenske razmere za jadranje v tem območju ugodne tudi v evropskih razmerah. Tudi jadralcem je treba ponuditi več, da ne bodo odvisni sami od sebe, ko bodo, npr. pristali v Nikšiću ali kateri koli drugi izhodiščni točki.«
»Doslej smo uspešno šli skozi prvi krog evropskega razpisa ADRION. Že v prvem krogu je bila velika konkurenca. Evropa je, vsaj tako kaže, prepoznala pozitivno naravnanost in posebnost naših načrtov. Končni rezultati ADRIONA bodo znani aprila 2017. Verjamem in upam, da bo ta zgodba tudi takrat uspešna, kar pomeni, da se bo Fly Croatia prelevil v Fly Adrion. To pa pomeni, da bodo poleg hrvaških v mreži tudi nekatera letališča iz Italije, Slovenije, BiH, Črne gore, Srbije in Grčije.«