aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI
Ostale povezave
|
Tone Polenec
Letalo, polet, letališče
(OPENSOARING, 17. februarja 2015)
Naslov knjige: Letalo, polet, letališče Besedilo in slike v knjigi: Tone Polenec Založba Mladinska knjiga Ljubljana 1976
Srečo Petric je v predstavitvi za revijo Krila zapisal: »Pri Mladinski knjigi je izšla zanimiva knjižica z naslovom Letalo, polet, letališče. Avtor knjižice Tone Polenec je zelo zanimivo opisal letalo DC-9 in let iz Beograda v Ljubljano. Na koncu je opisano tudi letališče in letališka služba. Knjižica Letalo, polet, letališče je dobro napisana knjižica, primerna ne samo za ljubitelje letalstva. Opremljena je z barvnimi fotografijami. Po njej bodo radi segli tudi ljudje, ki pogosto potujejo z letalom. Knjižica, ki stane 24 din, je v prodaji v vseh knjigarnah.«
Razen zadnjega stavka o ceni in prodaji je vse še zmeraj tako, kot je bilo ob njenem izidu. Slovenska navidezna knjižnica pove, da je delo dostopno v mnogih slovenskih knjižnicah. Predvsem jih je veliko v osnovnih šolah, kjer si jo je možno izposoditi. Tukaj je priložena tudi digitalna izdaja.
Tone Polenec 7. 9. 1942 - 17. 2. 2004
In še nekaj besed o avtorju knjižice, dolgoletnem uredniku revije Krila, ki je preminil pred natančno enajstimi leti. Tone Polenec je bil pravi patriot slovenskega letalstva. Podpiral in spodbujal je vse vrste letalstva, od modelarjev, zmajarjev, jadralcev, motornega letenja, poslovnega letalstva Adrije in vojnega letalstva. Povsod je bil na tekočem in o tem smo vsak mesec brali v naših Krilih. Mnogi so ga tudi kritizirali, pogosto neupravičeno, vendar se Tone ni pustil, saj je zmeraj pisal po svoji vesti. Njegov prispevek k razvoju slovenskega letalstva v novi razvijajoči se državi Sloveniji, v obdobju devetdesetih let, bodo lahko njegovo delo ocenjevali še mnogi rodovi slovenskih letalcev, ki jih zanima bližnja zgodovina. Tonetovo najbolj priljubljeno letališče je bilo v Lescah, seveda pa je bil dobrodošel gost na vseh slovenskih letališčih in povsod je imel veliko znancev in prijateljev.
Tone Polenec na mednarodnem spominskem srečanju Potočnik&Rusjan 2002 v IJS Ljubljana
Tone je bil eden prvih, ki je zagovarjal besedico zvrt. Z novostjo, ki ni šla v ušesa pilotom, ki so se izobraževali v Jugoslaviji, predvsem tistim, ki so delovali v JLA, je seznanjal občinstvo na mnogih letalskih prireditvah. Vendarle je zanimivo, da v reviji Krila, ki jo je urejal, te jezikovne novosti nikoli ni predstavil svojim bralcem. Očitno so imeli besedo pri uredniški usmeritvi ljudje, ki so bili tesneje povezani z jugoslovanščino in jim nov in smiselni izraz ni ustrezal. In ko smo že pri vplivu na urednika, je znana resnična zgodba, kako je nekoč objavil sestavek, ki je kritiziral delo Zmaga Jelinčiča, takrat predsednika Letalske zveze Slovenije. Kmalu po objavi sta edino slovensko letalsko revijo prenehali podpirati Adria in Letališče Ljubljana, pa vzroka niso nikoli povedali.
|
Miran Aplinc
Letalstvo v Šaleški dolini
Razni predavatelji
Jadralni dan – predavanja za učitelje letenja in ostale
Martina Hribar in Občina Bloke
Naše štrikane strani in Bloški korak
Marko Malec
Konstrukcijski biro pri Republiškem odboru LZS, Letov, Libis in njihova letala 1945-1964
Univ. prof. dr. ing. Anton Kuhelj
Tehnika v vsakdanjem življenu
Tone Polenec
Letalo, polet, letališče
Miroslav Adlešič in Tugomir Tory
Sodobno letalstvo in njegov razvoj
Darinka Kladnik
Zgodovina letalstva na Slovenskem
Boris Žorž
Od jadranja do preleta
Pripravljamo - za slovenski letalski jezik
Zoltan Perišič
Mi, Galebaši
Bert Schmelzer
One year of gliding
Peter Ocker
Hans Jacobs – pionierleben im Flugzeugbau
Marko Malec
Stanko Bloudek in njegova letala
Leo and Ricky Brigliadori
Competing in gliders - Winning with your mind
Ludvik Starič
Kragulje gnezdo
Miran Ferlan s sodelavci
Tihi šport višin (Silent sport of the Heights)
Dr. Sandi Sitar
Letalstvo in Slovenci
Janez Mataj
Letala nad Prekmurjem 1894-1945
Sandi Škvarč
Alfa Juliet na prelomu polstoletja
Ivan Godec
Milan Borišek
Inž. Aleš Strojnik
Človek je dobil krila
Jaroslav Koser
Teorija letenja
France Primožič
Letalstvo na Gorenjskem in Alpski letalski center Lesce Bled
|
|