website statistics
Opensoaring.com




aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

jlet
soaringspot
lzs-zveza
miha thaler
womensoaring
soaringcroatia

ostale povezave


Koledar 2012
(OPENSOARING 9. Januarja 2012, oblikovanje Miha Peperko, besedilo Niko Sana)

Pri narodih z močno jadralsko tradicijo je koledar z jadralskimi motivi samoumeven in izraža delček kulturnega naboja jadralcev. V Sloveniji je že pred leti začela ekipa FIM-teama iz Celja izdajati svojega, ki je tudi slovenski, saj ni klubsko obarvan, v njem pa imajo svoje fotografske izdelke jadralci iz različnih klubov. Letošnjega skoraj ni mogoče dobiti, predvsem pa ni naprodaj, kar je zaradi majhne naklade razumljivo. Ali si slovenski jadralci želimo svoj koledar, ki bi ga lahko novembra naročili in tudi kupili. Koliko jadralcev in ljubiteljev bi dvignilo roko? Povejte o tem svoje mnenje na forumu Opensoaringa. In še to: februarska fotografija Andreja Kolarja je zagotovo navdušujoča. Kaj menite?

Koledar 2012

JANUAR


Vikend tekmovanje v Slovenj Gradcu. Foto: Lovro Dužević

Vikend tekmovanja v sezoni 2011 so bila novost, ki so jo jadralci sprejeli z zanimanjem. Po tekmovanju v Postojni so prevzeli pobudo v Slovenj Gradcu, na koncu pa so sledili vzgledu še Celjani. Čeprav organizatorji z vremenom niso imeli sreče, pa lahko kljub temu rečemo, da se je v Sloveniji vendarle začelo dogajati jadralno letenje.

FEBRUAR


Livno-Makarska-Livno in na tekmovanje.  
Foto: Andrej Kolar

Ko vreme v Livnem »eksplodira« imajo jadralci veliko možnosti. V enem takih dni sta Erazem Polutnik (ventus EJ) in Andrej Kolar (ASG), oba opremljena s pomožnim motorjem, opravila pred štartom tekme še ekskurzijo do morja: »Po vzletu v Livnem je bilo do Biokova nekaj lepih in visokih oblakov, zato sva se z Erazmom, skoraj brez besed, zmenila, da »greva na morje«. Nad Biokovim sva dosegla bazo oblakov približno 3000 metrov visoko, se zapeljala nad Makarsko, naredila nekaj posnetkov, in se vrnila v Livno, kjer sva štartala na disciplino in jo obletela s hitrostjo 130 km/h. Z izletom na morje sva nevede obletela tudi prvi 300-kilometrski FAI trikotnik iz Livna.«

MAREC


Tekmovanje za pokal Livna. Foto: Miha Peperko

Potem ko je slovenske jadralce leta 2010 za tekmovanje v Livnem (BiH) navduševal Janez Stariha, prvi zmagovalec tega tekmovanja, je bil odziv za tekmo 2011 že veliko večji, letos (2012) pa bo na štartu pokala LAC (Livno Adria Cup) najbrž že gneča, saj  ni treba nikogar več navduševati, Livno je slovenske jadralce prepričalo s svojim poletnim vremenom.

APRIL


Janez Stariha pristaja na Glamoćkem polju. Foto: Niko Slana 

Piloti S4, JN in ST so se polovico discipline tega dne, na Pokalu Livna 2011 postavljali na nos, navdušenje je bilo tako veliko, da niso opazili, da se je vreme proti Drvarju spremenilo. Izpuščali so šibkejša dviganja, prepričani, da se bodo na koncu zaleteli v pravega. Iz te moke ni bilo kruha in kmalu so bili vsi trije na tleh. Odločitev, kje pristati, je bila dokaj lahka, saj je bil pod njimi travnik pokošen strojno. Lastnik, ki je prišel pogledat tri velike ptiče na svojem travniku, je dejal: »Fantje, ste veseli, da sem vam pokosil travo?« In še prav je imel.  

MAJ


Dotik Švice. Foto: Boštjan Pristavec

Lahko bi dejali, da se je Boštjan Pristavec podpisal na fotografijo, saj je značilno njegova. Ob izvrstnem letenju je prepoznaven tudi po svojih fotografijah. Tehnika fotografiranja je preprosta: pilot iztegne roko skozi majhno stransko okno kabine in pritisne na sprožilec. Pristavec je veliko bolj zahteven pri iskanju motiva, tega je našel nekje nad švicarskimi Alpami, po tem ko je dodobra zajahal valovno dviganje.  

JUNIJ


Ferenc Peperko in DG 808B/18. Foto: Nuša Komplet

Fotografija letala DG-808B z 18-metrskim razponom kril in s pomožnim motorjem ter pilotom Ferencem Peperkom je nastala v bližini celjskega letališča. Zračni posnetki iz takšne bližine so redkost in je fotografija tudi zato nekaj posebnega. Sicer pa je pilot tega leta državni prvak 2011 v klubskem razredu, celjska jadralca Uroš Krašovic in Erazem Polutnik pa aktualna državna prvaka v preostalih dveh razredih – v mešanem 15-metrskem in odprtem. Torej so Celjani v minuli sezoni pobrali vse domače lovorike.

JULIJ


Družba. Foto: Niko Slana 

Nekaj posebnega je doživeti jadralni dan z velikim dvosedom EB26, še posebno, če je poleg enakovredna družba ASH 25 z oznako SI. Iz Lesc je pot peljala na zahod, mimo veličastnega Montaža, kjer je jadralce pozdravila družina orlov, od daleč pa je dogajanje motril dvoglavi vojaški helikopter. V severnem vetru so se obrnili ter prek Bovca, Anhovega, Ajdovščine in Lipice doživeli lep pogled na Koper – z višine kakšnih 300 m. Pa ne namenoma. Ni in ni hotelo biti pravega dviganja, tako da je pilot EB 26 prižgal motor, SI pa se je, po zaslugi previdnega letenja, izmazal in se vrnil v Lesce brez pomoči motorja. Spoznanje in nauk: V Primorju je doma trta, zasajena do zadnjega kotička, dežela ob morju je brez lepega travnika, kjer bi bil mogoč zunajletališki pristanek. Le kdo popije toliko refoška?

AVGUST


Tipanje za utripom termike. Foto: Aleš Kovač

Jadralno letenje se ne dogaja samo visoko pod oblaki, veliko bolj dramatično je iskanje termičnega dviganja daleč pod grebeni in pod vrhovi, včasih že tako nizko, da se zdijo vrhovi in grebeni, ki sicer po višini niso nič posebnega, visoko in nedosegljivo daleč. Vse dokler ima jadralec izhod v dolino, do kakšne ravne njive, ni panike. Tudi na vikend tekmi v Postojni ni bilo večjih zadreg, čeprav so nevihte krojile mnoge lete.  

SEPTEMBER


Kroženje nad Buškim jezerom v bližini Livna. Foto: Miha Peperko

Delček razlage, zakaj so jadralci navdušenje nad Livnim, je tudi na tej fotografiji.  V ozadju je lepa oblačna cesta, ki pelje nekam proti Mostarju ali pa proti morju, na drugi strani pa na severozahod.

OKTOBER


Čez ciljno črto in pristanek. Foto: Tadej Marinčič

Zadnje dejanje tekmovanja v jadralnem letenju je kot forte v glasbi, tisti najbolj navdušujoč trenutek, ko tekmovalec ve, da bo priletel do cilja in varno pristal. Dolet, kot temu pravijo v žargonu, je tudi najbolj atraktivni trenutek vsakega tekmovalnega dne, še posebno, če letala pristajajo v skupinah. Značilnost doleta je tudi vodna sled za letalom, kot jo vidite na naslovnici koledarja 2012. Pred pristankom je treba vodno obtežbo letala odvreči. 

NOVEMBER


Na južni polobli – v Namibiji. Foto: Boštjan Pristavec

Ko je jadralnega letenja na severni polobli konec, si mnogi jadralci popestrijo jadralsko sezono pod vročim namibijskim soncem. Tu se od novembra do marca zbere jadralska elita, ki z najboljšimi letali, kar jih premore svet, letijo daleč, visoko in hitro.

DECEMBER


Potovanja ob dolgih grebenih.  Foto: Boštjan Pristavec

Decembra, ko je do začetka jadralne sezone samo še tri mesece, jadralci sanjajo o dolgi letih ob gorskih grebenih, s pravim vetrom in oblaki na pravi strani pobočja, ko dolge kilometre ni treba »vrteti« in nabirati višine.



Odprave 2017

Odprave 2016

Odprave 2015

Odprave 2014

Odprave 2013

Modelarski tabor - Livno 2012

Alojz Kelc – jezdec valov

»Psiho« delavnica na pokalu LXN 2012

Ingo Renner - 35.000 ur v jadralnem letalu

Koledar 2012

Zagonetke s hitrostjo

Odprave 2011

Odprave 2010