website statistics
Opensoaring.com




aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

ostale povezave


Sunseeker duo
(OPENSOARING, 23. junija 2012, foto Irena Raymond in Niko Slana  )

Sončni vitez Eric Raymond, ki je v Sloveniji našel svojo princeso Ireno, je nedavno (nedelja, 17. junija) že drugič potegnil iz tesne delavnice v Radovljici svoje novo sončno jadralno letalo, ki ga bo poganjal zračni vijak z energijo iz skoraj 1500 sončnih celic, seveda prek elektromotorja. Eric in Irena sta, kot mravlji, že dan poprej hitela s krovnimi deli na krilu, v nedeljo pa se je ekipa prijateljev, ki sodeluje z inovatorjem, trudila, da bi opasala trup pod krilom. Tako je bila nedelja za graditelja v znamenju mnogih brusilnih pripomočkov, varovalne dihalne maske in klobuka, brez katerega Američan ne bi bil, kar je. Pa tudi sonce je neusmiljeno žgalo, kot bi hotelo reči: »Jaz sem na svojem mestu in sodelujem. Pa vidva?«

Sunseeker Duo naj bi po načrtih vzletel že avgusta, a ker so v vsaki pravljici zapleti, se jim tudi Sončni iskalec ni mogel izogniti. »Idealno bi bilo, če bi imela z Ericom delavnico ob kakšni letališki stezi. A te možnosti v Sloveniji nisva odkrila. Za nameček se naju v delavnici v Radovljici želijo čim prej odkrižati, saj gradnja  dvosedežnega solarnega leta ne gre povsem po časovnem načrtu, tako da bova streho nad glavo potrebovala dalj časa, kot sva sprva načrtovala,« razlaga Irena in še pove, da projekta SunseekerDuo prav zato najbrž ne bosta dokončala v Sloveniji.

In kot je za našo deželo na sončni strani Alp že prislovično, sta se Eric in Irena, kot zatrjujeta, srečala z nevidnim lobijem, ki jima ne želi pripomoči, še več, občutek imata, da nista zaželena. »Povsod, kamor sva se obrnila, so naju bili najprej veseli, z velikim zanimanjem so sprejemali najina prizadevanja, zagotavljali so pomoč in razumevanje, a čez noč se je, denimo, razpoloženje državnih uradnikov spremenilo. Nekoč sva celo slišala pripombo, da je za Slovenijo dovolj en sam izdelovalec letal,« je dejala Irena in iskreno povedala, da bosta z Ericom konec junija preživela na potovanju po Evropi, saj želita najti mirnejši kotiček za končanje projekta, ki ni več daleč od uresničitve.

Če je enosedežni Sunseeker dajal vtis krhkega letala, pa je njegov dvosedežni brat veliko bolj trdnega značaja. Trup je zelo lepo oblikovan, izdelali so ga inženirji Allstar Gliders na Poljskem in znani nemški izdelovalec letal Stemme, v celotnem projektu pa je še znanje iz nekaterih evropskih univerz in inženirjev iz Santa Paula iz Kalifornije, ki so izdelali lahko podvozje, ki ga bo med letom spravljeno v trupu. »Nekaj podrobnosti na letalu Ericu ni bilo všeč in jih je spremenil po svoje. Tudi elisa še ni prava, saj jo bo treba narediti, ko bomo natančno vedeli, kako bo deloval motor v izpostavljeni  gondoli na prednjem delu smernega krmila.«

Ljubitelji ekološkega letenja, ki spremljajo Ericove uspehe s Sunseekerjem, se že zanimanjo za njegovo dvosedežno »sončno« letalo, a bo morala proizvodnja za trg še nekaj časa počakati. Letalo SunseekerDuo meri čez krila 22 m, težak je 270 kg (največ 470 kg), sicer pa na reklamnem panoju piše, da je moč motorja 20 kW (največja 25 kW), za vzdrževanje leta naravnost bodo sončne celice motorju zagotavljale 5 kW. Približno 1500 sončnih celic je nameščenih na krilu in višinskem krmilu. Krilna obremenitev letala bo od 16 do 20 kg/kv. meter.   

 

 

     

    


Napraviti vse, da se bo dan končal srečno

Hipoksija

JS1-C Revelation, FES - kaj še ostane velikim

APIS – velik in manjši

Srhljiva foto zgodba

Red Bull Flugtag – Malo drugačno tekmovanje

Novost
Sunseeker duo

Urban Čeč
Po enem letu na Univerzi v Delftu

Boštjan Pristavec
EB 29 - moja velika sobota

Urban Čeč
Študentje in profesor – za napredek

Janja Černič in Tanja Pristavec
Prevoz jadralnih letal

Luka Žnidaršič
Preizkus novega dvoseda LAK20T

John Cochrane
Varnejši dolet

Urban Čeč
Faculty of Aerospace Engineering – vrata so odprta

Urban Čeč
O super jadralnem letalu

Jadralno letenje v hribih - tveganje?

Varnost letenja:
Videti in biti viden

Navigacija malo drugače

John H. Cochrane
Malo hitreje, prosim (I.)

Pavel Magister
Zvrt - nova slovenska beseda