website statistics
Opensoaring.com




aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

ostale povezave


Jadralno letenje v hribih - tveganje?

Navodilo za varno letenje v hribih

Buro Flugsicherkeit beim DAeC
Biro za varnost letenja Nemškega aerokluba

Podprlo Zvezno ministrstvo za promet

(6. izdaja, 2006)

Brošuro z naslovom: Gebirgssegelflug - ein Risiko? (Jadralno letenje v hribih – tveganje?)
je Biro za varnost letenja Nemškega aerokluba prvič izdal leta 1998. V tej 6. izdaji so vključena navodila in predlogi sprememb za področje »Jadralno letenje v Alpah usklajeno z naravo«.

55 let delovanja za preprečevanje letalskih nesreč

Prevod iz nemščine: Miha Kos, Ljubljana, oktober 2008

To brošuro lahko dobite pri vašem inšpektorju za letalsko varnost,
na domači strani www.daec.de/flusi

ali pri

Bűro Flugsicherheit des Daec
Herman-Blenk-Str. 28
38108 Braunschweig
Tel.: 0531 23540 23[24]
Fax.: 0531 23540 22
e-mail: o.gottschalg@daec.de
r.keil@daec.de

Vsebina                                                                                                                

1.        Uvod                                                                                 
2.        Priprava                                                                                                                  
2.1.     Teoretično znanje                                                     
2.2.     Oprema pilota in jadralnega letala                               
2.3.     Izbira območja letenja                                                     
3.        Krajevno prilagajanje                                                                                
3.1.     Spoznavanje krajevnih značilnosti in pravil                             
3.2.     Informativni leti s poznavalci letenja v hribih                                                       
4.        Tehnika jadralnega letenja v hribih                             
4.1.     Vzleti in pristanki na letališčih v hribih                                                                 
4.2.     Letenje pod vrhovi gora                                
4.3.     Termično jadranje v hribih                                      
4.4.     Letenje na valovih                                                                                              
4.5.     Zunaj letališki pristanki v hribih                                                                           
5.        Povzetek                                                                                                                 
6.        Z naravo usklajeno jadralno letenje v Alpah                         
7.        Sklepna beseda                                                      
Prilogi: najmanjše doletne in odletne višine                                      

1. Uvod
Vsi poznamo temeljne tehnike jadralnega letenja, bodisi v šolskem krogu, na preletih ali pri akrobatskem letenju. Posebne zahteve, ki jih pilotom nalaga jadralno letenje v hribih, pa so med šolanjem le bežno omenjene in se mora z njimi seznaniti večinoma vsak pilot sam. To pa so izkušnje, ki so pridobljene z naporom ... Zato so v tej brošuri zbrani napotki in ukrepi, namenjeni predvsem "novincem v jadralnem letenju v hribih", bili pa naj bi spodbuda tudi "izvedencem".

Že dolgo znana spoznanja in izkušnje jadralnega letenja v hribih tu niso na novo izumljena, temveč so le povzeta in pregledno predstavljena.

Kaj so resnično glavne nevarnosti jadralnega letenja v hribih?
1.   Pomanjkljivo šolanje in spoznavanje letenja v hribih.
2.   Nezadovoljiva priprava.
3.   Nedosežena najmanjša hitrost letenja.
4.   Neupoštevanje varnega odmika od tal.
5.   Trk v oviro.
6.   Trk v zraku z drugim letalom.
7.   Napačna tehnika letenja v valovih ali fenu.
8.   Podcenjevanje vremenskih posebnosti.
9.   Težave pri zunaj letališkem pristanku.
Naslednji nasveti in napotki v zvezi z značilnimi nevarnostmi naj bi prispevali k varnemu in zanesljivemu letenju v hribih.

2. Priprava

2.1. Teoretično znanje
Poleg izmenjave izkušenj z drugimi piloti, ki že imajo izkušnje z letenjem v hribih, je koristen tudi študij literature (glej seznam literature v poglavju 7. Sklepna beseda). Pri pripravah na letalske počitnice v hribih je še danes »nujnost« standardna knjiga Jochena von Kalckreutha »Segeln ueber den Alpen« (Jadranje nad Alpami).

Nujno potrebujemo ažuren kartografski material, kamor spadajo letalske karte z označenimi ovirami, pa tudi ustrezne cestne karte. Za mnoga gorska območja so izdelani katalogi terenov za zunaj letališke pristanke, ki so sestavni del dobre priprave. To je temelj varnega letenja v hribih. Le tisti, ki pozna posebnosti jadralnega letenja v hribih, lahko zmanjša lastno tveganje.

2.2. Oprema pilota in jadralnega letala
Telesna pripravljenost pilota in popolno poznavanje uporabljanega letala (obnašanje pri počasnem letenju, kratkih pristankih, itd.) sta samoumevna temeljna predpogoja. Toda pri letenju v hribih ima poseben pomen tudi oprema. Sem spada:

  • močna in topla obutev
  • dolge (spomladi tudi tople) hlače
  • pokrivalo za zaščito pred močnim  sončnim sevanjem
  • anorak
  • dobra sončna očala
  • steklenica s pijačo
  • ELT (radijski oddajnik za sporočanje lokacije v primeru nesreče)
    oprema za prvo pomoč

V izrednih razmerah so lahko življenjskega pomena predmeti v »kompletu za preživetje« (na sliki): folija za varovanje pred mrazom, žepna svetilka, žepni nož, vžigalice ali vžigalnik, dimni naboj ali signalna raketa, piščalka ali signalno ogledalo, pa tudi obveze.

2.3. Izbira območja letenja
Odločitev o izbiri kraja za akcijo letenja v hribih je odvisna od različnih dejavnikov in mora biti temeljito premišljena.

Nekatera vzletna mesta se nahajajo neposredno v visokogorskih območjih in so primerna le za pilote, usposobljene za letenje v hribih. V nasprotju s temi nudijo kraji v ravninskih predelih prav »novincem« navajanje na preproste možnosti dostopa.

Pri odločanju je treba nujno upoštevati tudi druge vidike, kot sta možnosti informativnih letov na dvosedežnih letalih in dnevne priprave (»brifingi«).

Opozoriti je treba, da morajo imeti novinci v hribih zadostne izkušnje pri letenju in zunaj letaliških pristankih v ravnini, preden se podajo na prvo jadranje v hribih.

3. Faza krajevnega prilagajanja
Pri preiskavi letalskih nesreč v hribih zmeraj znova ugotavljajo, da se piloti ponesrečijo kmalu po njihovem prihodu na novo letališče in pri prvih letih. Kot vzroki nesreč se ne pojavlja le pomanjkljivo poznavanje problemov letenja v hribih, temveč tudi drugi dejavniki, kot sta utrujenost po daljšem potovanju ali odsotnost aklimatizacije na spremenjeno klimo.

Privoščite si dovolj počitka pred prvim letom!
Upoštevajte vašo trenutno stanje usposobljenosti, zlasti po daljši prekinitvi letenja!

Alpsko letenje je zaradi večjih višin, močnih turbulenc in temperaturnih sprememb, močnega sevanja in preplavljanja z dražljaji, občutno bolj naporno kot letenje v ravninskih predelih. Že prvi vlek in pridobljena višina ob kakšni skalni steni postavlja pilotu najvišje zahteve. Zato je treba v obdobju prilagajanja najprej načrtovati le kratke lete

.

3.1. Spoznavanje krajevnih značilnosti in pravil
Preden vzletimo na prvo jadranje v hribih, se je neizogibno treba s pomočjo odgovornih domačinov seznaniti s krajevnimi pravili in posebnostmi.

Absolutno nujna je seznanitvena (informativna) priprava (brifing) s proučitvijo kart, delitve zračnega prostora, položajev možnih terenov za zunaj letališki pristanek, z dogovorom o krajevnih pravilih letenja in drugimi navodili glede varnosti (npr. postopki odjavljanja).

Sem spadajo tudi najnovejše informacije o območjih varovane narave, ki jih ni dovoljeno preleteti ali je to dovoljeno na zadostni višini (npr. Parc de la Vanoise v Franciji).

Po teoretičnem seznanjanju naj bi bilo – odvisno od stopnje izkušenosti – opravljeno kar največ informativnih / spoznavnih letov v dvosedežnem letalu z domačim učiteljem letenja ali poznavalcem območja (za francoske sredozemske Alpe so to Jacques Noel v Gap-u, Klaus Ohlmann v Serres-u in CNVV v St. Auban-u).

Pri teh letih je pomembna predvsem temeljna tehnika jadranja v hribih. Le intenzivni skupni trening pobočnega letenja zagotavlja podlago za neobremenjeno samostojno letenje v podobnih razmerah. Dodatno varnost dosegamo z opravljenimi različni odleti in doleti ter spoznavanjem terenov za zunaj letališke pristanke.

Predstavljene naj bi bile tudi značilne posebnosti izpeljave šolskega kroga, npr. za postopek doleta pri razmerah za valovno jadranje.

Tudi izkušeni jadralci v ravnini naj bi izkoristili vsako priložnost za vadbo z izkušenimi jadralnimi piloti v hribih. Le-to je potrebno za lastno odgovorno napredovanje na temelju pridobljenega znanja.

4. Tehnika jadralnega letenja v hribih

4.1. Vzleti in pristanki na letališčih v hribih
Po temeljitem teoretičnem in praktičnem seznanjanju ni več zadržkov za prve spoznavne lete. Vendar so prav zaradi pogosto zelo dobrih vremenskih razmer v hribih (npr. dobre razmere za valovno jadranje) mnogi piloti nagnjeni k prenagljeni pripravi na letenje. Ne smemo se prepustiti splošni mrzličnosti, pač pa moramo nameniti posebno pozornost običajnim pregledom in preveritvam (»checks«) pred letenjem.

Tudi drugačna pravila glede na naše lastne izkušnje, v Franciji, denimo, položitev krila na tla in izvlečenje zračnih zavor pred vzletom, ne smejo vplivati na popolnost priprav.

Let v zapregi ob pobočjih gora zahteva na začetku nekaj privajanja. Brezpogojno je treba neposredno slediti vlečnemu letalu. Zaradi boljšega občutka se ne smemo oddaljevati od pobočja, da ne bi ogrozili pilota vlečnega letala.

Pozornost je potrebna pri doletu za pristanek v močnem vetru. Zagotovilo za varen pristanek so bistveno večja višina doleta, povečana doletna hitrost in postopek pristajanja v bližini letališča.

4.2. Letenje pod vrhovi gora
Varno obvladanje tehnike pobočnega letenja je najbolj pomemben pogoj za jadranje v hribih. »Ravninske« pilote čakajo tu povsem novi vtisi in izkušnje. Prav zaradi tega je nujna intenzivna vadba posebnih tehnik v dvosedežnem letalu.

Na mnogih letališčih potegne zaprega le do najbližjega domačega pobočja, kjer je lahko dobiti priključek na vzgornik, a šele ko se obvlada pobočno letenje. Toda tudi na daljših preletih, ob dobrih termičnih razmerah, se zmeraj znova dogaja, da dosežemo naslednjo pogorje pod grebenom – tudi te spretnosti se moramo naučiti.
Najprej moramo upoštevati in v praksi kot obvezna pravila obnašanja uveljaviti naslednja splošno veljavna pravila pobočnega letenja:

  1. prednost ima letalo, ki ima pobočje na desni strani;
  2. zmeraj je treba zavijati stran od pobočja;
  3. prehitevati vedno le v smeri doline;
  4. pod vrhom pobočja po možnosti nikoli krožiti, temveč leteti v raztegnjenih osmi

Za začetnike bo jadranje ob pobočjih, kjer zmeraj letimo blizu tal, na začetku nekoliko težavno. Pojavlja se tudi težava s stalno se spreminjajočo se slike horizonta. Novinec, pa tudi pilot brez vaje, poskuša nezavedno prilagoditi svoj vzdolžni naklon temu horizontu in zaradi tega prav pri zavijanju proti pobočju zelo lahko zaide v območje premajhne hitrosti. Tu pomaga le neprekinjeno preverjanje hitrosti letenja ali kot nadomestilo za horizont uporaba druge primerjalne ravnine, npr. rob gozda ali snežna meja.

Na splošno velja:

Življenjsko je pomembna zadostna hitrost
vsaj enaka tisti, ki je na merilcu hitrosti označena z rumenim trikotnikom!

Prav pri letenju blizu pobočij se pogosto pojavi močna turbulenca, katere posledica je nenadno nihanje hitrosti. Pri premajhni rezervi hitrosti to privede do zmanjšanja manevrske sposobnosti in okretnosti letala, v skrajnem primeru tudi do nenadzorovanega položaja letala. Zmeraj kadar ima pilot ob pobočju najmanjši sum, da se približuje izgubi hitrosti, mora takoj popustiti krmilno palico in zmanjšati vpadni kot.

Varen odmik od hriba je posebnega pomena. Tu ni možno določiti natančne velikosti najmanjše oddaljenosti, saj je ta odvisna od mnogih dejavnikov, denimo, oblike pobočja, turbulence, tipa letala, stopnje izkušenosti pilota itd. Vsako pobočje, ob katerem letimo prvič, moramo spoznavati iz spoštljive oddaljenosti, preden »stopimo z njim v tesnejši stik«. To je treba še posebno upoštevati pri močnem vetru in turbulenci. Že najmanjša nepravilnost pri sestavi površja lahko izzove vrtinčenje in celo povzroči območja spuščajočega zraka tik ob pobočju. V takih razmerah ima najvišjo prednost ohranjanje varne hitrosti letenja in hitro odzivanje na nenadna nihanja hitrosti.
Opozoriti je treba, da je poznavanje orografskih in meteoroloških posebnosti prav pri tej vrsti letenja neizmernega pomena za preživetje. Zato ni treba poznati le nastajanje območij vzgornika v odvisnosti od oblike pobočja, temveč moramo biti podrobno seznanjeni tudi z nastankom lokalnih sistemov vetra in njihovimi posebnostmi (npr. vetrovi v francoskih sredozemskih Alpah).

Celo pri dviganjih v najmočnejših vzgornikih je treba nameniti posebno pozornost tudi menjavi položaja glede na pobočje. V raztegnjenih osmicah z majhnim kotom prehitevanja se lahko dvignemo nad vrhove. Tu je najvišja zapoved neprekinjeno opazovanje zračnega prostora, še zlasti ob večjem številu letal ob pobočju. Zmeraj znova lahko opazujemo, kako se piloti pri spremembi smeri ob pobočju osredotočijo na upravljanje letala, namesto da bi pred tem s pogledom prek ramena preverili zračni prostor.

Pri trčenju letal nad pobočjem večinoma nihče od udeležencev nima možnosti preživetja.
Zato velja: opazovanje zračnega prostora je življenjsko pomembno!

Ko dosežemo vrh pobočja, lahko nadaljujemo vzpenjanje v termiki ali pa odletimo do naslednjega dosegljivega gorskega grebena. Pri tem moramo upoštevati dvoje nadaljnjih temeljnih pravil:

1. temeljno pravilo:
Do pobočja moramo prileteti – zlasti pri neznanih vetrovnih razmerah – malo pred doseganjem grebena pod kotom največ 45°, kar nam omogoča, da vsak trenutek lahko zavijemo proti dolini. Vstop v pričakovano območje dviganja moramo opraviti z zadostno rezervo hitrosti in biti posebno pozorni na druga jadralna letala ob pobočju.
To temeljno pravilo je treba upoštevati tudi pri prečkanju gorskih prelazov in grebenov.

2. temeljno pravilo se nanaša na letenje ob pobočjih, ki se ne vzpenjajo enakomerno strmo do vrha, temveč so prekinjena z izrazitimi spremembami naklona ali planotami. Pred preletom teh planot si moramo zagotoviti zadostno varnostno višino, da bomo lahko obvladali območja spuščanja (vrtince v zavetrju), ki so tu pogost pojav.

Končno je treba opozoriti na še eno nevarnost pri letenju ob pobočjih. Že v poglavju o pripravi letenja je bila priporočena uporaba kart z vrisanimi ovirami. S pomočjo domačih pilotov se je treba seznaniti zlasti z ovirami v bližini vzletnega letališča in jih vnesti v karte. Toda tudi kadar natančno poznamo potek različnih žičnic in daljnovodov, so njihove sorazmerno tanke žice ob pobočnem jadranju pogosto težko opazne.

Človeško oko najprej zazna le v ospredju vidne dražljaje. Tako je nosilna žica žičnice sicer dobro vidna, medtem ko tanek napajalni kabel, pritrjen na podporne stebre, le težko opazimo in ga zlahka spregledamo. Tej nevarnosti se najbolje izognemo, če podporne stebre preletimo na zadostno varni višini. Poleg sorazmerno dobro vidnih smučarskih vlečnic in kabinskih žičnic so dodatna nevarnost majhne in pogosto slabo opazne tovorne žičnice. Te so dostikrat na hitro postavljene do gradbišč ali pašnih planin, pa tudi prek dolin, ne da bi bile kot ovire vrisane v karte.

Zato je treba posebej pazljivo opazovati osamljene domačije in morebitna gradbena dela v gorah, preden preletimo tako območje.
Ne nazadnje moramo biti pri preletih v hribih pozorni tudi na naravne ovire.

Previdnost pri vletu v dolino, ki se zožuje!

Prizadevajte si pridobiti za prelet zadostno višino ob privetrnem in prisojnem pobočju ter si zagotovite možnost, da se v vsakem trenutku obrnete ali pristanete.

4.3.     Termično jadranje v hribih
Pri jadranju ob pobočju se večinoma lahko zanesljivo dvignemo nad vrhove. Ob primernem osončenju in ustrezni smeri vetra lahko takrat pogosto uporabimo termiko, pomešano s pobočnim vzgornikom. Pri tem je potrebna skrajna zbranost, saj je večinoma težko določiti točke obračanja, kroženje v bližini tal pa zahteva posebno pozornost.

Nad grebeni in vrhovi si je treba v pobočnem jadranju zagotoviti najmanj 100 m varnostne višine, preden začnemo krožiti v vzgorniku. Nenadna turbulenca ali nepričakovano območje spuščanja lahko sicer hitro onemogočijo umik v dolino. Zlasti pri zelo strmih pobočjih ali navpičnih skalnih stenah je nevarnost, da pademo iz ozkega vzgornika in zaidemo v včasih zelo izrazito zavetrje.

   

Termično jadranje v hribih se nekoliko razlikuje od tistega v ravnini. Baze oblakov so pogosto na višini 3000 – 4000 m in neobremenjeno lahko odletimo do naslednjega dviganja ter brez tveganja opravimo dolge prelete. Kljub temu pa je tu treba opozoriti na nekatere značilnosti termike v hribih:

  • pogosto se na vzhodnih pobočjih pojavi zgodnja termika nad inverzijo;
  • termika v hribih je večinoma bolj »groba«, ožja in močnejša kot nad ravnino;
  • med vzgorniki se lahko pojavijo obsežna območja močnega spuščanja;
  • pogosto je težko določiti odnos med vzgorniki in kumulusi;
  • v nevihtnih ali valovnih razmerah so znane odločitvene točke manj zanesljiv

Tu je nekaj napotkov za pravilno soočanje z visokimi zahtevami termičnih preletov v hribih:

  • Varno obvladovanje ostrega kroženja (nagib 45°) je temelj za optimalno izrabo termike v hribih.
  • Kljub veliki višini je treba pravočasno izbirati smeri letenja ob upoštevanju oblikovanosti površja, osončenja in smeri vetra.
  • Zmeraj moramo imeti pripravljeno alternativno rešitev za primer, da pričakovanega dviganja ne bomo našli.
  • Neznane doline in gorske grebene smemo preleteti le s predhodno pridobljeno zadostno višino za doseganje naslednjega dviganja ali z zagotovljeno možnostjo zunaj letališkega pristanka.
  • Spremembe vremena ali pojav neviht moramo natančno opazovati, ker lahko zaradi vetra in padavin zelo hitro razpade sistem dviganja.
  • Kljub povečani delovni obremenitvi je treba veliko pozornosti nameniti tudi deloma oteženi navigaciji, površnost pri tem ima lahko hude posledice (npr. vlet v dolino brez možnosti pristanka).
  • Načrtovani preleti morajo ustrezati stopnji izkušenosti in usposobljenosti pilota. Slabših pilotov ne smemo na silo "vleči" s seboj.
  • Opazovanje zračnega prostora ima pri letenju v hribih, kljub povečani delovni obremenitvi, najvišjo prednost

Najprej se oglej – potem zakroži!

Napotki za novince pri jadranju v hribih:
Pri prvih letih je priporočljivo previdno napredovati in poskušati kar največji del leta opraviti tako, da dosežemo naslednje pogorje precej nad grebenom. Tako lahko spet pridobimo višino večinoma na termiki, namesto da se moramo ponovno začeti mučiti pod grebenom na pobočnem vzgorniku.

Kljub vsemu pa se zmeraj znova znajdemo v razmerah, ko naslednje pobočje dosežemo pod grebenom. Le tisti, ki povsem obvlada letenje ob pobočju, in je opravil intenzivno vadbo v dvosedežnem letalu, lahko neobremenjeno pridobi potrebno višino ali počaka na nastanek naslednjega termičnega dviganja.

Tudi upoštevanje na francoskih letališčih običajnega »pravila 1:20« (pomeni: biti zmeraj v območju drsnega razmerja 1:20 do letališč in terenov za zunaj letališki pristanek, pri čemer je pri starejših jadralnih letalih treba računati s polovico manjšim drsnim razmerjem) je dober temelj za prve varne spoznavne lete v Alpah.

4.4. Letenje na valovih
Poleg izrabe pobočnih in termičnih vzgornikov so nadaljnje težišče letenja v hribih višinski leti v valovnih sistemih. Pri teh doživljajsko bogatih letih lahko pogosto pridobimo zelo pomembne nove izkušnje. Seveda pa morajo biti piloti, ki želijo leteti na valovih, seznanjeni s posebnimi s tem povezanimi zahtevami.

Kje in kako nastanejo valovi?
Poleg deloma še manj znanih strižnih valov nudijo za jadralno letenje najbolj uporabne pogoje zavetrni valovi, ki nastanejo za prečno na smer vetra stoječim pogorjem. Klasične razmere pri južnem fenu so zlasti primerne za valovno jadranje na severni strani glavnih alpskih grebenov. Potrebno pa je omeniti tudi mistral, ki se pojavi pri močnem severnem vetru na območju francoskih sredozemskih Alp.

Nekatera pogorja, npr. Sierra Guadarama v Španiji ali celo Thuering-ški gozd v Nemčiji, lahko povzročijo valove, ki omogočajo višinske lete do FL 100 in več. Prav za območje Alp pa je treba opozoriti, da se poleg znanih velikih valovnih sistemov pojavljajo tudi manjši valovi, ki lahko pomembno vplivajo na razmere za letenje.

Meteorološki temelji za nastanek valov so na kratko predstavljene v nadaljevanju (glej tudi seznam literature v poglavju 7.).

Zračni tok zadene ob primerno visoko oviro in se je prisiljen ob njej dvigniti. Na zavetrni strani gore nastane sunkovito padajoč veter (npr. fen), ki preide v valovanje. V spodnjem delu dvigajoče se zračne mase se nato pojavijo močni rotorji. Ta, za vstop pomembna območja, so ob ustrezni vlažnosti pogosto razločno označena z rotorskimi oblaki ali nad njimi ležečimi lentikularisi.

Kako naj izgleda priprava na valovno jadranje?
Poleg splošnih pravil, predstavljenih na začetku, so za višinsko letenje na valovih posebno pomembne naslednje dodatne točke:

  • Obvezna seznanitev s splošno teorijo in taktiko jadranja na valovih.
  • Skrbno spoznavanje lokalnih posebnosti, kot so postopki vleka ali možnosti priključka na valove (spoznavni leti z učiteljem letenja!).
  • Vaditi na tleh uporabo opreme za oskrbo s kisikom.
  • Oblačila morajo biti prilagojena nizkim temperaturam (topla obleka in čevlji, kapa, rokavice).
  • In ne nazadnje: priporočljiv je preizkus sedenja v popolni opremi! Je omogočeno nemoteno upravljanje letala? Ali je dobro dostopna oprema za kisik

Tako opremljeni in pripravljeni imamo varno podlago za višinske lete. Zdaj lahko pričnemo z letenjem na valovih, kar navadno pomeni turbulenten in za pilota zelo zahteven vlek v zapregi.

Kako leteti na valovih?
Po vleku v zapregi poskušamo, glede na lokalne posebnosti, najprej pridobiti višino na pobočnem ali termičnem vzgorniku ali pa vstopimo naravnost v območje rotorja. V tem območju je treba predvidevati močno turbulenco s skrajnimi vrednostmi dviganja in spuščanja (10 m/sek in več). Nepritrjene stvari v kabini moramo pred vzletom pospraviti, sedežne vezi pa trdno pritegniti.

Pri vsakem poizkusu priključka na valove moramo biti ves čas v dosegu letališča (in pri tem računati z močnim spuščanjem na povratku), saj je zunaj letališki pristanek pri teh vremenskih razmerah zelo težaven.

Ko najdemo laminarni zračni tok, nadaljujemo z vzpenjanjem pred krpami oblakov. Pri tem moramo paziti, da ne zaidemo predaleč v zavetrje, kjer pogosto zelo hitro nastanejo novi oblaki, poleg tega pa smo v nevarnosti, da »pademo« iz dviganja.

Večinoma se potem, ko najdemo priključek, znajdemo v mirnem in močnem dviganju, kar pomeni fazo razbremenitve in uživanja.
Toda kako se človek odziva v veliki višini?

Zakaj je prav zdaj pomembna zbranost in načrtnost?
Zdrav pilot lahko brez težav doseže višino približno 3000 m (območje popolne kompenzacije). Med 2000 m in 2500 m se sicer že pojavi odzivni prag, ko je možno ugotoviti zvišan srčni utrip.

Med 3000 m in 3600 m se nahaja prag motenj. Brez dodatnega kisika se nad to višino že pojavijo motnje možganskih funkcij. To povzroča pozabljivost, zmanjšanje sposobnosti odzivnosti, presoje, zaznavanja in se lahko nevarno izrazi v zoženju vidnega polja, vročinskem valu, težkem dihanju, občutku nemira ali znakih evforije. Kolikor dlje se pilot zadržuje nad to višino, denimo, daljši čas na 3800 m, navedene motnje toliko močneje omejujejo njegove zmogljivosti.

Kritični prag se nahaja približno od 6000 do 6600 m. Nadaljnje vzpenjanje brez dodatnega kisika vodi v neizogibno višinsko smrt.

Težave s kisikom? To ni potrebno!
Pri letenju na višini nad 3000 m moramo imeti in uporabljati tehnično neoporečno delujočo opremo za kisik. Pri letenju nad 5000 m je priporočljiva rezervna oprema, ker pri odpovedi osnovne opreme ostanejo pilotu do nezmožnosti ukrepanja naslednji časi:
5500 m          približno 30 minut
7500 m          5 minut
8000 m          3 minute
9000 m          1,5 minute !
Nujno je treba stalno nadzorovati zalogo in pretok kisika ter ga uravnavati glede na višino letenja.

Pozor
Znakov pomanjkanja kisika večinoma ne moremo ugotoviti sami – čeprav to trdijo nekateri piloti!

Katere nevarnosti se še pojavljajo pri letenju na valovih?
Velike temperaturne razlike lahko zmanjšajo gibljivost krmil. Rezervoarje za vodo je treba izprazniti in odzračiti pred doseganjem meje 0° C, kar omogoča izenačenje pritiska v njih ob spremembi višine.

S povečanjem višine je potrebno posebno pozornost nameniti hitrosti letenja zaradi spremenjenih značilnosti flaterja (plapolanja). Ob zmanjšanem tlaku kaže merilec hitrosti nižje vrednosti. Razlika med na instrumentu prikazano hitrostjo (IAS) in stvarno hitrostjo (TAS) znaša:
na 4000 m MSL        IAS 200 km/h            TAS 244 km/h
na 7000 m MSL        IAS 200 km/h            TAS 288 km/h
To posebnost moramo pri višinskih letih upoštevati in ustrezno prilagoditi hitrost. Resnično stvarno hitrost določimo z naslednjim »zlatim pravilom«: na vsakih 1000 m se hitrost poveča za 6%.

Na večji višini ne smemo podcenjevati nevarnosti zaledenitve letala. Posledica nalaganja ledu je povečana masa, pa tudi aerodinamično pogojene spremembe letalnih lastnosti. Zaledenitev pokrova kabine lahko povzroči omejitev vidljivosti – previdnost!

Kadar se pojavijo očitni znaki zaledenitve, se moramo spustiti v toplejše zračne plasti. Poleg tega pa moramo stalno razmišljati o pravilnem trenutku začetka spuščanja glede na vremenske razmere. Ob dotoku vlažnega zraka je namreč nevarnost, da se pod nami zaprejo luknje v oblakih in izgubimo vidni stik z zemljo.

Stalno opazuj fensko luknjo in se pravočasno spusti!

Končno je treba opozoriti še na navadni spust po daljšem jadranju na valovih. Zaradi tehničnih in strukturnih razlogov je priporočljivo čim bolj počasno spuščanje, da se lahko material letala prilagodi temperaturnim spremembam (glej priročnik letala).

Posebno pozornost je treba nameniti hitremu večernemu mraku v gorskih dolinah. Medtem ko je na višini 3000 m ob zahajajočem soncu še svetlo, je na letališču že bistveno bolj temno.

Pravočasno se spusti z večje višine!

Za vsakih 1000 m višine je treba predvideti čas spuščanja od 3 do 5 minut, da bi se izognili preobremenitvi letala in si zagotovili zadovoljive svetlobne razmere za pristanek.

Pozor: ker je pri tleh še vedno močan veter, je treba temu prilagoditi pristajanje!
Čeprav se v različnih valovnih sistemih pojavljajo tudi zelo različni pogoji in posebnosti, so v tem poglavju predstavljena osnovna pravila in postopki splošno veljavni in jih je treba brezpogojno upoštevati.

Še beseda o preletih na valovih.
Zadnja leta so bili na nekaterih območjih v Evropi doseženi dolgi leti (1000 km in več) na zavetrnih valovih. Vendar je prav pri takih namerah potrebna posebna previdnost. Preleti na valovih so namreč izvedljivi le na temelju dolgoletnega raziskovanja in natančnega krajevnega poznavanja valovnih sistemov.

4.5. Zunaj letališkipristanki v hribih
Prej predstavljene vrste dviganj ob pobočjih, v termiki in na valovih omogočajo v Alpah fantastične lete. Toda tudi v hribih se včasih ne moremo izogniti zunaj letališkemu pristanku. Možnosti za tak pristanek so, v primerjavi s tistimi nad ravninskimi območji, bistveno bolj omejene. Na mnogih delih leta je zunaj letališki pristanek sploh povsem nemogoč. Zato moramo odločitev o zunaj letališkem pristanku sprejeti mnogo prej kot nad ravnino. S preudarnim letenjem lahko pogosto dosežemo tudi eno od mnogih letališč.

Poleg letališč, ki so vsekakor najboljša rešitev, nudijo navadno zadovoljive možnosti pristanka tudi velike vzdolžne doline. Seveda pa so te doline večinoma gosto poseljene in zato v njih naletimo na nakopičene ovire, kot so daljnovodi, plotovi, jarki in ceste.

Ne pozabite pri vaši pripravi kart v njih vnesti znane terene za zunaj letališke pristanke, ki jih priporočajo domači piloti. Tako lahko skupaj s katalogom teh terenov hitro in natančno izberete ustrezen teren.

Ob upoštevanju osnovnih pravil, veljavnih tudi nad ravninskimi območji, je tudi v hribih brez težav možen zunaj letališki pristanek. Zakaj so torej v hribih kljub temu tako pogoste nesreče pri zunaj letaliških pristankih? Glavni vzroki so:

  1. Pomanjkljivo poznavanje vnaprej označenih terenov za pristanek.
  2. Prepozna odločitev za zunaj letališki pristanek.
  3. Neupoštevanje postopkov varnega pristajanja.

Zato naj bi zmeraj posegali po izkušnjah poznavalcev letenja v hribih:

  • Na celotnem letu naj bi bili zmeraj v območju doleta do enega od letališč ali terenov (Francozi računajo z drsnim razmerjem 1:20 ali le polovico tega).
  • Pravočasno končati »boj za obstanek tam zgoraj«, da nam ostane dovolj časa za pripravo zunaj letališkega pristanka.
  • Izbiro terena za pristanek opravimo po preskušenih merilih (po pobočju navzgor, smer vetra, nižje rastje, dolet brez ovir, itd).
  • Življenjsko pomemben je načrten dolet (zlasti v sklepnem delu) z enako natančnostjo kot v ravnini – stalni nadzor hitrosti!

Omeniti kaže še nekatere značilne posebnosti hribov, ki lahko dodatno otežijo zunaj letališki pristanek. Tako je pogosto zelo težko določiti smer vetra zaradi krajevnih vetrovnih sistemov. Prav zaradi razmer pri močnem vetru ali valovih lahko postanejo pristanki zunaj letališč zaradi vrtincev v zavetrju in sunkov vetra zelo kritični.

Natančna določitev lokacije vnaprej označenih terenov je pogosto zelo težavna. Zlasti pri letenju nizko nad pobočjem se lahko tak teren do zadnjega skriva za naslednjim grebenom in ga je torej težko najti. Zato je velika prednost, če terene za zunaj letališke pristanke prepoznamo iz zraka že prej, na spoznavnih letih, z dvosedežnim letalom.

Prizadevajmo si torej dovolj zgodaj preprečiti morebitni stres. Pravočasno se odmaknimo od pobočja in si zagotovimo zadosten čas za varen pristanek.

In še napotek, kako koristno uporabiti občasno poslabšanje vremena: odpeljite se na ogled terenov v bližnji okolici. Takšno intenzivno proučevanje možnosti za zunaj letališke pristanke in mentalni trening takih razmer zagotavljata dodatno varnost pri naslednjih letih.

5. Povzetek
Najbolj pomembna, v tej brošuri opisana pravila o postopkih, so v nadaljevanju ponovno povzeta:

  1. Nujna je temeljita priprava in spoznavni leti v dvosedežnem letalu s piloti, ki imajo izkušnje z letenjem v hribih.
  2. Šele ustrezna oprema pilota in letala zagotavlja osnovne pogoje za varno letenje brez stresa.
  3. Pred prvim letom – zlasti po daljšem potovanju – si je treba privoščiti zadosten počitek.
  4. Med letom:

a)   pri pobočnem letenju:

  • vzdrževati varno hitrost
  • ohranjati odmik od pobočja
  • vedno obračati proč od pobočja
  • ravnati se po pravilih pobočnega jadranja
  • pozor na žice – odpri oči

b)    pri letenju na termiki:

  • pred začetkom kroženja: zagotoviti varnostno višino nad grebenom
  • vedno imeti pripravljeno alternativno rešitev (preprečevanje stresa)
  • pozor – možnost trčenja z drugim letalom!

c)    pri letenju na valovih:

  • v turbulenci in rotorjih prilagoditi hitrost
  • paziti na zadostno oskrbo s kisikom
  • brezpogojno upoštevati višini prilagojeno Vmax
  • pravočasno začeti spuščanje (fenske luknje, mrak)

d)    pri zunaj letališkem pristanku:

  • načrtovanje letenja glede na razpoložljive terene
  • odločitev sprejeti pravočasno
  • premišljen postopek pristajanja

In prav v hribih še posebno velja:
opazovanje zračnega prostora je življenjsko pomembno!

Končno še beseda o odnosu pilotov do okolja.
V alpskem prostoru živi nekaj milijonov ljudi, hkrati pa ga pri iskanju sprostitve obiskujejo mnogi turisti. Vsak pilot naj bi pripomogel k temu, da bomo lahko tudi v prihodnje v Alpah izvajali naš letalski šport brez večjih omejitev. Z letali na motorni pogon, torej tudi v aerovleku in z motoriziranimi jadralnimi letali, se izogibajte daljšemu zadrževanju in kroženju v bližini naravnih znamenitosti, postaj žičnic in močno obiskanih vrhov. Opustiti je treba tudi letenje blizu znanih plezalnih sten.

Izjemne naravne lepote območja Alp zaslužijo vsestransko varovanje. Vodni balast ne smemo izpuščati nad zbirališči ljudi. Javno se moramo distancirati od pilotov, ki strmoglavljajo na ljudi na vrhovih in zgornjih postajah žičnic. Le z disciplino in obzirnostjo do našega okolja bomo lahko dolgoročno leteli v Alpah.

Vsak pilot mora upoštevati in še izboljšati ta pravila, ki presegajo le letalske predpise. Svoje izkušnje in spoznanja posredujte tudi drugim pilotom.

Pomisli, da je športno izražena obzirnost in pozornost do naravnega okolja predpogoj za lepe in varne ure letenja v Alpah.

6. Z naravo usklajeno letenje v Alpah

Na poti proti trčenju z orli?
Alpe ne spadajo le med najbolj privlačna območja športnega letenja, temveč so že tisočletja tudi domovina planinskega orla in za njegovo preživetje pomembno ozemlje v srednji Evropi. Tako kot uporabljajo termične vzgornike tehnične mojstrovine iz umetne mase in aluminija, jih tudi njihovi pernati vzorniki, še posebno spomladi, zaradi velikih temperaturnih razlik med nižjimi in višjimi zračnimi plastmi. Zato so vnaprej predvidljiva srečanja med »kraljem višav« in vsemi drugimi, od termike bolj ali manj odvisnimi letalnimi napravami. Včasih se tak »kralj« z dobrim oprijemom zavestno spoprijatelji s krilom letala in ga uporabi kot dobrodošel sedež.

Že dolgo velja kot neizogibno, da je konflikt med človekom in orlom programiran in s tem tudi medsebojni trk interesov varstva narave in športa v naravi. Toliko bolj presenetljivo je bilo zato za številne zagovornike na obeh straneh spoznanje, da se takim srečanjem lahko izognemo ali jih ublažimo.

Sodelovanje namesto nasprotovanje
Med marcem in junijem je občutljivo obdobje, ko planinski orel gnezdi. Že februarja čisti in popravijo gnezda, pri čemer lahko motnje prav v tem zgodnjem obdobju povzročijo spremembo bivališča ali enoletni izpad zaroda.

V nemškem delu Alp vsako leto uspešno vali le vsak peti par orlov, zato lahko dolgoročno tak izpad nadomesti le priselitev iz drugih območij. Na temelju trajnega ekološkega proučevanja planinskih orlov v Nemčiji so se dogovorili za konkretne ukrepe za varstva teh ujed, bavarski deželni urad za varstvo okolja pa je v te namene izdal »Poseben program pomoči planinskim orlom«. V tem programu so koordinate zasedenih gnezd vseh 48 znanih parov teh ujed v Nemčiji, posredovali pa so jih  helikopterskim družbam, da bi se izognili njihovemu motenju v oddaljenosti enega kilometra od gnezda. Vse poteka v okviru prostovoljnega dogovora, ki ga je spodbudila dežela Bavarska z uporabniki helikopterjev, vojske, gorskih reševalcev, avtomobilske zveze, policijo, mejnim nadzorom in drugimi.

Tudi DAeC (Nemški aeroklub) in nemška Zveza jadralnih zmajarjev sta že nekaj let partnerja pri varstvu narave, še posebno ko gre za varovanje valilnih prostorov orlov v Alpah. Zmajarji in jadralni piloti so bodisi neposredno informirani ali pa lahko pridobijo informacije na tablah, nameščenih na območjih z veliko letalsko dejavnostjo. Uspešne primere takega sodelovanja najdemo na letalskem območju Wallberg (okraj Miesbach) ali pa v UNESCO-vem biosfernem rezervatu Berchtesgaden. Za obe območji je na www.adler-info.de možno dobiti tudi pregleden zemljevid, na katerem je prikazano trenutno občutljivo ozemlje. Mnogi piloti bodo najbrž presenečeni, da niso prikazana le priporočila za izogibanje nekaterih predelov, temveč tudi napotki za alternativna in termično dobro uporabna območja.

Ne vedno in zlasti ne povsod ni možno bodisi postaviti takšne informacijske table ali pa sprotno seznanjati športne pilote z občutljivimi predeli. Za tiste, ki od drugod priletijo nad Alpe in nimajo nujnega dostopa do teh informacij, so pomembni drugi viri podatkov, ki jim omogočajo ne le izrabo in doživetje naravnih vrednot, temveč tudi njihovo varovanje in ohranitev. Pri tem ima pomembno vlogo poznavanje posebnih navad obnašanja divjadi nasploh in posebno planinskih orlov. Tako lahko vsak pilot pravočasno oceni, ali bo orel njegove postopke sprejel kot motnjo ali ne. Pri tem je treba zgolj upoštevati naslednje: časovno obdobje, višina leta, odmik od skalne stene. Po njih lahko svoj nadaljnji let opredeli kot problematičen ali neproblematičen za planinskega orla.

 

časovno obdobje

višina leta

odmik od stene

problematično

15. marec – 31.junij

1000 – 1800 m MSL

< 500 m

neproblematično

1.julij – 14. marec

> 1800 m MSL
< 1000 m MSL

> 500 m

Tudi obnašanje planinskega orla omogoča hitro oceno situacije, saj ptica pri pretiranem približanju njenemu gnezdišču začne leteti v obliki girlande (cvetne kite). Ta vpadljiv, valovit let je nezamenljiv znak agresije in zahteva umik vsiljivca. S preprostim zavojem vstran in izogibanjem lahko omilimo položaj, ne da bi orel ali njegovi mladiči utrpeli trajne posledice.

Let planinskega orla v obliki girlande – jasno opozorilo vsem vsiljivcem:
Na splošno velja kot "zlato pravilo" upoštevati, da se orli na območjih z manj letalskega prometa bolj občutljivo odzivajo na prelet njim tujega objekta. Tudi zato naj ne bi jadralni piloti na preletih - ob vsem občudovanju neprimerljivih alpskih kulis - nikoli pozabili na njihovo odgovornost za ohranitev tega naravnega zaklada.

Prikazani CD o planinskem orlu je zelo primeren za spodbuditev občutljivosti za vprašanja okolja pri pilotih, ki letijo v hribih.
»Navodilo za varstvo planinskega orla v Alpah« je izdala Uprava narodnega parka Berchtesgaden kot raziskovalno poročilo št. 45 in ga je možno pri njej dobiti pod številko ISBN 3-922325-47-5

7. Sklepna beseda
V tej drobni brošuri smo lahko le na kratko osvetlili najbolj pomembne vidike jadralnega letenja v hribih. Tu torej ne gre pričakovati popolnost predstavljenih problemov in navodil. Vendar pa naj bi ta zapis nudil – zlasti novincem pri letenju v hribih – napotke in spodbude za razpravo ter temelj za prvo pripravo letalskih počitnic v hribih.

Za nadaljnje seznanjanje s tematiko so priporočljivi naslednji članki in knjige:
1. Jochen von Kalckreuth „Segeln über den Alpen“, Motorbuchverlag Stuttgart
2. SFACT „Flugwetterkunde im Gebirge“, Selbstverlag St. Auban 1986
3. R. Stüssi „Merkblatt über sicheres Alpenfliegen“, BAZL Bern 1989
4. R. Henzelin „Das Fliegen im Gebirge, Übersetzung aus der Französischen
    Originalfassung 1970 im Selbstverlag Luzern
5. H. + I. Köhler „Fly high“, Dr. Neufang Verlag 1984 Gelsenkirchen
6. G. Marzinzik „Checkliste für das Fliegen im Gebirge“, Aerokurier 3/93
7. Referat Flugsicherheit des DAeC „Segelflug in Frankreich - Sicherheitshinweise“,   Ergebnisse der Multiplikatorenlehrgänge der Luftsportjugend Heusenstamm 1992/93/97

Ozki vzgorniki, težavne vetrovne rezmere, manjkajoči tereni za pristanek ali premajhna višina za izhod, pogosto zavedejo v tvegane manevre v hribih.

Pravočasna prekinitev leta s povratkom na letališče ali varen zunaj letališki pristanek je navadno najboljša rešitev – v skladu z rekom:

»Jutri bo tudi še en dan«

 

 

 

Priloga 1
Najmanjše doletne in odletne višine na območju »Parcours« med Puimoisson – St. Auban in Gap-Tallard – Pic de Morgon

Navedene višine se nanašajo na vremenske razmere z dobro delujočim vetrnim sistemom in ne nadomeščajo dnevnega preverjanja stvarnih vremenskih razmer

Priloga 2
Najmanjše doletne in odletne višine za različne gore na območjih zgornje doline Durance in Ecrins

Navedene višine se nanašajo na vremenske razmere z dobro delujočim vetrnim sistemom in ne nadomeščajo dnevnega preverjanja stvarnih vremenskih razmer

 

na vrh strani


Napraviti vse, da se bo dan končal srečno

Hipoksija

JS1-C Revelation, FES - kaj še ostane velikim

APIS – velik in manjši

Srhljiva foto zgodba

Red Bull Flugtag – Malo drugačno tekmovanje

Novost
Sunseeker duo

Boštjan Pristavec
EB 29 - moja velika sobota

Janja Černič in Tanja Pristavec
Prevoz jadralnih letal

Luka Žnidaršič
Preizkus novega dvoseda LAK20T

John Cochrane
Varnejši dolet

Urban Čeč
O super jadralnem letalu

Jadralno letenje v hribih - tveganje?

Varnost letenja:
Videti in biti viden

Navigacija malo drugače

John H. Cochrane
Malo hitreje, prosim (I.)

Pavel Magister
Zvrt - nova slovenska beseda