website statistics
Opensoaring.com





aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Uspeh v Niederöblarnu – JA še daleč
(OPENSOARING, 28. Junija 2016, besedilo Niko Slana, foto in uredil Milan Korbar)


Boštjan med pogovorom za TV po razglasitvi zmagovalcev

Torkovo vremensko jadralno spreobrnjenje v Lescah je pritegnilo pod Karavanke tudi Uroša Krašovica (AK Celje, LX nav), ki je JS1/18 natočil do konca, da ga preizkusil pred nastopom na državnem prvenstvu, seveda s kančkom navdušenja, ki ga letalo prinaša v Slovenijo z zmagovalnim nastopom Boštjana Pristavca na kvalifikacijah za veliko nagrado v Niederöblarnu v Avstriji. Uroš je vzletel, Boštjan pa je natresel nekaj utrinkov iz svojega tekmovanja, ki zagotovo šteje več, kot vsa njegova dosedanja. Za seboj je pustil nekaj izvrstnih avstrijskih in nemških jadralcev, pa še Francoza Didiera Haussa. Večina so bili znana imena iz sveta tekmovalnega jadralnega letenja, ki so prišla v naše sosedstvo po vstopnico za Južno Afriko.

»Zadnji dan je bil nekaj posebnega, tudi zato, ker prinaša tekmovalcem še eno bonus točko, ki jo organizatorji lahko podelijo jadralcu, ki je prvi na prvi obratni točki ali pa dnevnemu zmagovalcu. Odločili so se za zadnje. Bila je razmeroma kratka disciplina 130 km, z napovedanimi lokalnimi zapiranji. Tekmovanje je viselo v zraku, nihče ni vedel, ali tekmovalni dan sploh bo. Vzleteli smo zgodaj, pred dvanajsto uro, na prvi točki pa je že deževalo,« je začel pripoved leški jadralec in še nekajkrat poudaril tveganost kratke discipline. »Če narediš napako, jo je težko popravit.«


Tehtanje pred odhodom v startno vrsto

»Štartal sem povprečno, ampak v prvem dviganju je bilo veliko sabljanja. Vsi smo bili nekoliko živčni. Temu primeren je bil moj napredek. Problem se mi je jasno prikazal na prvi točki, ko sem bil 300 m pod Janowitschem in Kiesslingom, ki sta bila moja neposredna konkurenta. Mislil sem, da sem že zapravil lepo možnost za končni uspeh.« Boštjan se je, malo tudi iz jeze, odpeljal naprej po svoje in po naključju na pobočju ujel balonček močnejšega dviganja, v katerem je v osmici in pol za polovico znižal zaostanek v višini. »Omogočilo mi je, da sem lahko letel po vrhu grebena, dokaj naravnost proti soncu na zahodu. Psihično sem se znova dvignil, dobro zvrtel naslednje dviganje in razlika do konkurentov je bila samo še 50 m. To je bilo približno 70 km pred ciljem, kjer smo že oprezali za doletno višino. Bilo je sicer še -300 metrov, a vendarle.«

Od tu naprej je bila samo še taktika. »Treba je bilo dobro razmislit, kako naprej, opazovati konkurenco in leteti po sledeh tistih, ki so pridobivali višino.«


Zadnje priprave pred vzletom

Pri izhodu iz naslednjega dviganja jo je Boštjan potegnil po svoji poti. Po višini je konkurenco ujel, čeprav so bili nekoliko pred njim. »Verjel sem v vreme. Nekoliko iz smeri sem opazil dokaj širok oblak in se odločil zanj. Pod njim sem peljal v dolgi osi, da bi ujel čim več pozitivnega dviganja. Izpod tistega oblaka sem prišel 150 m višji od konkurence. To je bil na točki doleta že dobljeni položaj. Moral sem jim samo še slediti in ostati nad njimi.«

Zadnji dan se je zgodila še ena zanimivost. Boštjan je na koncu v šprintu dohitel in prehitel Francoza Haussa, a so organizatorji odločili, da si delita 5. mesto. »Ja, moram vprašat naše strokovnjake na LX ali res ni bilo mogoče ugotoviti, kdo je bil spredaj …« A to sploh ni bilo več pomembno. Boštjan med celotnim tekmovanjem ni dobil niti ene kazni. Tudi drugi tekmovalni dan, ko mu je ušel Janowitsch, ga ni skušal uloviti po vsej sili. »A videti je bilo, kot da mu letim v rep, a nič od tega ni bilo res. Morda imava enake poglede na vreme in se odločava za podobno pot. Še dobro, da sva se razšla četrti dan, v najdaljši disciplini, ko je ostal zadaj.«


Wolfgang Janowitsch

Kot posebnost tekmovanj za VN je Boštjan omenil dvoje – taktiko zapuščanja zadnjega dviganja v doletu, ko nihče ne tvega, da bi dviganje zapustil prvi, čeprav imajo že vsi 300 m rezerve z MC nastavljenim na 2 m. »Konkurenti v enem zavoju pridobijo še nekaj višine in imajo takoj prednost. To je igra, ki jo je treba sprejeti in premišljeno odigrati. Janowitsch se je tolažil po svoje in povedal, da bo v prihodnje letel z novim ventusom. A najbrž si je mislil svoje.« Druga posebnost so skupinski štarti, omejeni z višino in hitrostjo. »Vsi so bolj ali manj zatopljeni v svoje inštrumente, da ne bi dobili kakšne kazni. In to je precej nevaren položaj.«


Simon Schrφder

In morda še tretja zanimivost tekmovanja v Niederöblarnu v Avstriji – drugo mesto je osvojil Komaj 21-letni Nemec Simon Schroeder. Ne vem, ali je kakšna povezava z obema celjskima Markoma, ki sta trenutno na treningu za nastop na državnem prvenstvu v Szatymazu na Madžarskem?

Na vprašanje, kako razmišlja o finalu v Južni Afriki, je Boštjan naštel nekaj točk za udeležbo, predvsem sodelovanje s svetovno jadralno elito, a po drugi strani ima obveznosti v Namibiji in seveda v službi, poleg tega pa vse skupaj ni zastonj in tudi primerno letalo ni tako preprosto dobiti. Na Boštjanovo dokončno odločitev bo treba še počakat, čeprav je organizatorjem potrdil udeležbo.

Zato pa je na koncu pogovora prišel podatek, da nameravajo Celjani prihodnje leto kandidirati za eno od kvalifikacijskih tekmovanj. Slovenska udeležba bo zagotovo zanimiva. Ja, skoraj bi pozabili na Luko Žnidaršiča, ki se je v Niederöblarnu, z velikimi desetimi točkami, uvrstil na 10. mesto. Najbrž bi lahko povedal marsikaj zanimivega, saj ima na tekmovanjih za VN najdaljšo kilometrino med slovenskimi jadralci.

na vrh strani

Boštjan Pristavec zmagovalec VN Avstrije
(OPENSOARING, Niederöblarn, 25. junija 2016, besedilo in foto Milan Korbar, video FAI Sailplane Grand Prix)


Luka in Boštjan po pristanku

Boštjan Pristavec je s petim mestom na zadnji nalogi v kvalifikacijah za veliko jadralno nagrado v avstrijskem Niederöblarnu postal zmagovalec tekmovanja. Osvojil je skupaj 27 točk in s tem prva zasledovalca, Nemca Simona Schröderja in Maria Kisslinga prehitel za pet točk. Današnji in včerajšnji dnevni zmagovalec s skupno osvojenimi 21 točkami deli četrto mesto z Wolfgangom Janovitschem, ki je bil danes šele na osmem mestu.


Dnevni zmagovalec Werner Amann skupaj z drugim Žnidaršičem in tretjim Simonom Schröderjem

Današnja naloga je bila zaradi vremenske napovedi, ki predvideva popoldanske nevihte z moŽnostjo toče, kratka in hitra, dolga vsega 131,88 km. Zmagovalec jo je obletel v eni uri, 6 minutah in 45 sekundah, kar je povprečna hitrost 118,5 km/h. Luka Žnidaršič je na drugem mestu zaostal 52 sekund, peti, Boštjan Pristavec pa tri minute in dve sekundi.





Razglasitev zmagovalcev in slovenska ekipa


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Vrhunci petega dneva v Avstriji, 25. junija 2016. |


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Komentiran zbirni posnetek petega tekmovalnega dneva avstrijske Velike nagrade |

na vrh strani

Boštjan Pristavec prvi v skupnem seštevku
(OPENSOARING, 24. junija 2016, besedilo Milan Korbar, foto Milan Korbar in GP-Austria, video FAI Sailplane Grand Prix)


Na odru za zmagovalce

Četrti tekmovalni dan na kalifikacijah za veliko jadralno nagrado v Avstriji je prinesel odlično vreme in še daljšo nalogo, ki je bila danes v skupni dolžini 403,02 km. Tokrat je do konca priletelo 17 od skupno 19 nastopajočih tekmovalcev. Najhitrejši je bil domačin »izza sosednjega hriba«, Werner Amann, ki je za nalogo potreboval tri ure devet minut in 17 sekund, kar je povprečna hitrost 127,8 km/h. Boštjan Pristavec je bil tokrat spet odličen in je zaostal vsega 38 sekund, tretji, še petnajst sekund kasneje, se je skozi ciljno okno pripeljal Nemec Robert Schröder. Do danes vodilni v skupnem seštevku in kandidat za skupno zmago, Avstrijec Wolfgang Janowitsch, je bil tokrat šele osmi. Luka Žnidaršič je za malenkost zaostal za še eno točko, za dvanajsto mesto je nalogo opravil s hitrostjo 122,2 km/h.


Dnevni zmagovalec Werner Amann

Po štirih tekmovalnih dnevih je Boštjan Pristavec z 22 točkami v vodstvu pred Wolfgangom Janowitschem in Mariom Kiesslingom, ki imata 19 točk, Robert Schröder ima na četrtem mestu 18 točk, medtem, ko so drugi zbrali precej manjše število točk.

Jutri bo zadnji tekmovalni dan. Vreme boste spet lahko spremljali preko spletnih kamer. Upamo, da nas bosta slovenska tekmovalca spet razveselila z odlično uvrstitvijo. Ponovno vas vabim, da si tekmovanje ogledate tudi v neposrednem prenosu na spletni strani FAI Sailplane Grand Prix. Komur ni odveč pot čez tri hribe in tri doline pa ga gostitelji vabijo na ogled tekmovanje in prireditev, ki bodo poleg samega tekmovanja vključevala cel niz drugih letalskih in zabavnih dejavnosti.


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Vrhunci četrtega dneva v Avstriji, 24. junija 2016. |


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Komentiran zbirni posnetek četrtega tekmovalnega dneva avstrijske Velike nagrade |

na vrh strani

Borba do konca
(OPENSOARING, 24. junija 2016, besedilo in foto Milan Korbar, video FAI Sailplane Grand Prix)


Simon Schrφder, zmagovalec tretjega tekmovalnega dneva

Tretji tekmovalni dan na kalifikacijah za veliko jadralno nagrado v Avstriji je bil do konca zanimiv in napet. Naloga skupne dolžine 360,63 km ni bila mačji kašelj, vreme pa je poskrbelo za končne visoke hitrosti, ki so jih dosegali tekmovalci, zmagovalec Simon Schröder iz Nemčije, ki leti z letalom ASG-29E, je dosegel hitrost 132, 4 km/h. Tretji, Nemec Mario Kiessling je bil za dve sekundi hitrejši, vendar je za slabih 100 m zgrešil pravilen oblet zadnje točke, kar ga je s tristo sekundami kazni potisnilo na tretje mesto. V skupini ubežnikov, ki je dirko končala 9 minut in 50 sekund pred četrtim, Boštjanom Pristavcem je na drugem mestu še Nemec Jan-Frederic Mueller.

Najbolj zanimiv del tekme je potekal dobrih trideset kilometrov za ubežniki, kjer sta skupino desetih izenačenih tekmovalcev vodila Avstrijec Wolfgang Janowitsch in Slovenec Boštjan Pristavec. Pred zadnjo točko sta z nekoliko več rezerve v višini pospešila in letela dobesedno s krilom ob krilu. Boštjan je pri enaki potovalni hitrosti izgubljal malenkost manj višine, kar mu je omogočilo, da je v razburljivem »fotofinišu« prehitel Wolfganga za samo eno sekundo, ali natančno 35 metrov. Tokrat je dve točki za osmo mesto priletel tudi Luka Žnidaršič, ki je bil prav tako ves čas skupaj z glavnino tekmovalcev.



Po treh tekmovalnih dnevih je v skupnem seštevku prvi Wolfgang Janowitsch, ki je zbral 17 točk, tesno mu s 14 točkami sledita Nemec Jan-Frederic Mueller in Slovenec Boštjan Pristavec. Luka Žnidaršič je z včerajšnjima dvema točkama 12.

Vreme bo, glede na sliko s spletnih kamer, očitno tudi danes primerno za tekmovanje. Upamo, da nas bosta slovenska tekmovalca spet razveselila z odlično uvrstitvijo. Vabim vas, da si tekmovanje ogledate tudi v neposrednem prenosu na spletni strani FAI Sailplane Grand Prix. Za soboto pa gostitelji vabijo na ogled tekmovanje in prireditev, ki bodo poleg samega tekmovanja vključevala še cel niz drugih letalskih in zabavnih dejavnosti.


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Vrhunci tretjega dneva v Avstriji, 23. junija 2016. |


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Komentiran zbirni posnetek tretjega tekmovalnega dneva avstrijske Velike nagrade |

na vrh strani

Boštjan Pristavec drugi v Avstriji
(OPENSOARING, 22. junija 2016, besedilo Milan Korbar, foto Milan Korbar in GP-Austria, video FAI Sailplane Grand Prix)




Po treh dnevih prisilnega počitka zaradi slabega vremena za jadranje, po domače, deževalo je, je bilo sporočilo po jutranjem posvetu zelo optimistično: »Danes bomo leteli. Termika se bo razvijala počasi in precej pozno. Prvi vzleti so predvideni za 14. uro.« Današnja naloga je bila dolga 234,26 km, najprej po dolini na zahod mimo Bischofshofna in Zell am Seeja do 110 km oddaljene prve točke, nazaj do druge točke, 7 km vzhodno od cilja in domov.

Navidez preprosta naloga se je bila za polovico tekmovalcev prezahtevna in so končali pred ciljem. Žal, med temi je bil tudi Luka Žnidaršič, ki skupaj s še nekaterimi drugimi, v okolici Zellam Seeja ni našel rešilnega dviganja.



Nalogo sta najhitreje opravila Avstrijec Wolfganga Janowitsch, ki je, kljub temu, da je za nedovoljeno spremembo frekvence prislužil 60 sekund kazni, prehitel drugega Slovenca, Boštjana Pristavca za 41 sekund. Tretji, Francoz Didier Hauss, je zaostal za 2 minuti in 50 sekund. Najboljši so večino naloge opravili na višinah med 2000 in 2900 metri.

Tako je po drugem tekmovalnem dnevu vodilni Wolfganga Janowitsch z 12 točkami, Boštjan Pristavec in Švicar Werner Danz, zmagovalec sobotne tekme, delita drugo mesto z 8 točkami. Didier Hauss in Robert Schröder si delita tretje mesto s 7 točkami. Tudi četrto mesto s 6 točkami si delita Nemca Jan-Frederic Mueller in Mario Kiessling. Zanimivo je tudi, da so vsi, ki so prejeli točke za prvi nastop, tudi drugi tekmovalni dan med prvimi desetimi.



Upajmo, da se je vreme končno umirilo in bo do konca tedna še dovolj priložnosti za zanimive nastope.


Podelitev priznanj za drugi tekmovalni dan


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Vrhunci drugega dneva v Avstriji, 22. junija 2016. |


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Komentiran zbirni posnete drugega tekmovalnega dneva avstrijske Velike nagrade |

na vrh strani

Velika jadralna nagrada – tudi v Avstriji dežuje
(OPENSOARING, 19. junija 2016, besedilo in foto Milan Korbar, video FAI Sailplane Grand Prix)




V soboto, 18. junija je bil prvi tekmovalni dan kvalifikacijskega tekmovanja za Veliko nagrado (GP) FAI v Avstriji, letos že šestega v vrsti izločilnih za veliki finale v Južni Afriki. Bližina tekmovališča in napovedan lep dan sta me je prepričala, da sem se odpravil na pot. Že ob 7.30 so se na gorskem prehodu Solkpass pojavljali prvi kopasti oblaki, dolina, v kateri se nahaja letališče Niederöblarn, pa je bila po nočnem dežju delno prekrita z nizko oblačnostjo.



Letališče je na mestih, kjer so parkirana jadralna letala tekmovalcev, dajalo vtis lokalnega barja, kar pa ni motilo pilotov in njihovih pomočnikov, ki so mrzlično pripravljali letala za vzlet na prvo tekmovalno nalogo. Posvet ob 10. uri je bil v smislu, da bo potrebno pohiteti z vzletanjem, ker so po 14. uri predvidene lokalne plohe po dolini. Temu primerno se je potem nadaljeval boj za vodo, odhod na tehtanje in seveda odvoz letal na svoja mesta v štartni vrsti.



Vlačuge, v glavnem so to Robin DR400 in en Husky, so ob 11.30 začele vleči jadralna letala na predpisano višino za odklop. Kot je po vrnitvi z naloge povedal Luka Žnidaršič, je bilo v začetku vreme za obstanek v zraku kar zahtevo, kar je najprej štiri, potem pa še dva pilota, postavilo pred zahtevno odločitev za pristanek in ponovni vzlet. Posledica tega zamika z vzleti je bila polurna prestavitev štarta na tekmovalno nalogo. Boštjan Pristavec je povedal, da je prestavitev odhoda prek štartne črte povzročila zamudo, zaradi katere je samo petim pilotom uspelo nalogo opraviti v celoti.



Zmagovalec prvega dne je, z veliko prednostjo, postal Švicar Werner Danz, ki je bil svojega dosežka tako vesel, da je ob prihodu v cilj, kljub svojim zrelim letom, spustil otroka v sebi z vajeti in si privoščil prenizek prelet ciljne črte, potem pa je napravil še en lep devetdeset stopinjski pokončni zavoj (v prevodu: luping), za kar si je prislužil izdatno bero kazenskih sekund, ki pa niso odločale o ničemer. Sledil mu je namreč Nemec Robert Schröder, ki je zaostal za njim kar za pet minut in pol. Nalogo so opravili še Nemec Klaus Kalmbach, ki se mu je čez pol ure pridružil še Avstrijec Wolfang Janowitsch in na koncu je eno uro, devet minut in 35 sekund za zmagovalcem priletel skozi cilj peti, Nemec Mario Kiessling.



Večini, ki ni končala naloge, je preveliko oviro predstavljal dež, ki je okrog druge točke otežil vstop v področje. Luka je povedal, da je bil najmanj dvakrat v dežju, morda kakih sto metrov nižji od drugega letala, ki je uspelo najti dviganje, njemu pa se je žal izmuznilo. In potem je zapel FES, ki ga je varno pripeljal domov.



Danes je bilo vreme za tekmovanje neprimerno. Organizator je povabil na popoldansko srečanje v bližnjo gorsko kočo. Za ponedeljek je napovedano še več dežja, ki je primerno za vodne športe. V torek pa upajo na izboljšanje. Torej vreme nadaljuje letošnjo tradicijo


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Vrhunci prvega dneva v Avstriji, 18. junija 2016. |


| © 2016 | FAI Sailplane Grand Prix | Slovesnost ob odprtju avstrijske Velike nagrade |

na vrh strani

 



Sedmi finale za svetovno jadralno VN FAI 2016

DPSJL - preleti 2016 - preliminarni izidi

RBAR Indianapolis: 11. Peter Podlunšek

Državno prvenstvo v letenju z ULN 2016

Sedmi finale za svetovno jadralno Veliko nagrado FAI

Red Bull Air Race: Hannes Arch, pogresali te bomo!

Tako blizu, a tako daleč …

Peter Podlunšek deseti v Ascotu

WGC Litva – za konec naša četrta

DPSJL - preleti 2016 - izidi do 31. 7. 2016

Sebastjan in Erazem - prvi dan prva zmaga

Uspeh mladincev na DPSJL 2016

Drugi tekmovalni dan na DPSJL 2016

Red Bull Air Race – Zahtevne razmere v Budimpešti

DP Slovenije v jadralnem letenju okrepljeno z mladinci

DPSJL - preleti 2016 - izidi do 30. 6. 2016

Uspeh v Niederöblarnu – JA še daleč

Boštjan Pristavec zmagovalec VN Avstrije

Boštjan Pristavec prvi v skupnem seštevku

Borba do konca

Boštjan Pristavec drugi v Avstriji

Velika jadralna nagrada – tudi v Avstriji dežuje

DPSJL - preleti 2016 - izidi do 31. 5. 2016



Tekmovanja 2016

Jamie Oliver komentira GP v Franciji

Peter Podlunšek – 11. na Japonskem

Današnje kvalifikacije odpovedane, Podlunšek bo jutri na dirki poletel prvi!

Peter Podlunšek je novi BMW M Red Bull Air Race

Željkov dnevnik s tekmovanja AA 2016

Peter in oblikovalec Aldo

Dnevna zmaga za Boštjana

Boštjanu še petnajsta točka v Vareseju

Nove točke za LZ in EJ

Tretji tekmovalni dan VN – točke za LZ in BP

Boštjanu dvakrat točke

Peter Podlunšek – osmi na drugi tekmi v sezoni

Peter Podlunšek - drugi kvalifikacijski let v sezoni

Slovenska trojica leti solidno

Boris Žorž zmagal, Luka Žnidaršič pri vrhu

FCC - tretja Polutnik&Ramšak

Slovenski trojček – več kot solidno

Luka by FES znova povsem na vrhu

SLO jadralci na FCC - solidni

Zmaga dvojice Polutnik&Ramšak

Za začetek – drugo in tretje mesto

FCC 2016 v Prievidzi se je začel

Članek v zvezi z nesrečo v Nitri

Po trku v zraku – odpoved tekmovalnega dne

Zabava – nato še sklepno dejanje pokala Pribina

Slovenski dan v Nitri

Nitra in letalna droga

Pokal Pribina - drugi tekmovalni dan

Nik Šalej – na svojem mestu in na vrhu

Začetek v Nitri za pokal Pribina

NOVO - jadralno letenje med športi v SV

Podlunšek s PP37 za Red Bull Air Race - štart

Državno prvenstvo Slovenije v jadralnem letenju 2016

Jadralna velika nagrada 2016 – za začetek slabo vreme

Benalla 2016 – predsvetovno in nacionalno tekmovanje

Tekmovanja 2015

Tekmovanja 2014

Tekmovanja 2013

Tekmovanja 2012

Tekmovanja 2011

Tekmovanja 2010

Tekmovanja 2009