website statistics
Opensoaring.com





aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Za konec še malo turizma
(OPENSOARING, 23. februarja 2017, pogovarjal se je Niko Slana, fotografije Gregor Petrovič)


Ena od novozelandskih znamenitosti; vožnja po divjih rekah z jet boatom

Ptujski jadralec Gregor Petrovič prav zdaj preživlja še zadnje dneve svoje trimesečne jadralne avanture na Severnem otoku Nove Zelandije, kjer je bil med sezono član mednarodne ekipe v wellingtonskem jadralnem klubu, ki po novem domuje na letališču Papawai, v bližini kraja Greytown. Zatrjuje, da je na Novi Zelandiji doživel veliko zanimivega, predvsem pa drugačno dojemanje življenja in s tem tudi jadralnega letenja. »Bojim se, da bom doma doživel kulturni šok,« je dejal v šali in na koncu poslal še fotografijo divje vožnje po reki Huka. »To je treba doživeti, sicer je tako, kot da nisi bil na Novi Zelandiji,« je še pripisal.


Taupo GC

»Sedaj bom počasi res odrinil proti domu. Za konec svojega bivanja na Novi Zelandiji sem obiskal še Taupo gliding club, kjer sem letel z ASW 28. Prijeten ptič ja jadranje. Poleg letališča je veliko jezero, na južni strani pa so vrhovi ugaslih vulkanov, ki so visoki prek 3000 m, njihove vrhove pa še zmeraj krasi sneg. Tu ostanem do nedelje zjutraj, nato pa pičim proti Aucklandu, da v ponedeljek ujamem letalo za Evropo. Taupo je takšen kot, denimo, pri nas Bled. Sem prihajajo ljudje z debelimi denarnicami iz Aucklanda ali Wellingtona, mnogi imajo tukaj vikende. Seveda je tudi veliko turistov iz vsega sveta, v zadnjem času pa prednjačijo Kitajci. Domačini zatrjujejo, da imajo veliko denarja, zato jih veselo vozijo z motornimi letali in helikopterji, predvsem nad reko, ki s slapovi zapušča jezero. Huka Falls so sploh oblegana točka,« je na kratko zapisal Gregor.


Taupo GC

Kakšen je Aeroklub Taupo?
»V njem so pretežno starejši piloti, pretežno so upokojenci, mladih jadralcev skoraj nisem videl. Če bo še v prihodnje šel klub po tej poti, ga kmalu ne bo več. Ozračje v klubu je sproščeno, tako so mi, denimo, brez zadržkov zaupali letalo ASW 28, ki so ga nedavno kupili v Švici. Klub, ki leži približno šest kilometrov iz mesta, se preživlja z vožnjo turistov na uvodne lete z jadralnimi letali. Cena za 20 minutni let nad Huka Falls (vleka na višino 5000 ft QNH, kar je okrog 3500 ft nad letališčem) je 150 evrov. Letališče je v sklopu športnega parka, poleg so še hipodrom in dve stezi za vožnjo z motorji in avtomobili. Športni center se dobro vidi na fotografiji, ki sem jo posnel med jadranjem.«


Taupo GC

Skratka, zanimivo?
»Ja, tukaj je drugače prav prijetno, samo zračni prostor je nekaj posebnega. Naše letališče je v bližini potniškega letališča, ki je podobno veliko kot v Mariboru. Podaljšek klubske steze seka linijo prihoda na to letališče. Leti vse živo, poleg tega pa nad tem potniškim letališčem mečejo tudi padalce, veliko je turističnih letov, jezero si ogledujejo s hidroplani in helikopterji. Na potniškem letališču ni kontrolorjev letenja. Vsak mora javljati svoj položaj in višino, vsi imajo radarske odzivnike. Temu sistemu sobivanja pravijo MBZ (mandatory broadcasting zone). Vse pogovore snemajo. Danes je pristal veliki turboprop Q300 Air New Zealand in je malo prezračil linijo pristajanja, saj se je peljal kar prek našega letališča. Noro, v glavnem kaj takega še nisem videl. Posebna dežela.«


ASW 28

Kako ocenjuješ svojo jadralsko ekskurzijo na Novo Zelandijo?
»Mednarodna ekipa s katero sem preživel tri mesece je bila zanimiva, postali smo prijatelji. Skupaj smo bivali v bližini letališča in ker je večina veganov, sem se tudi sam navzel nekaj njihovih brezmesnih prehranskih navad. Hitreje kot gre moje bivanje h koncu, bolj mi je žal, da je že vsega konec. Ni mi žal, da sem se odločil, da preživim del koledarskega leta z jadralnim letenjem v daljni deželi, saj sem se utrdil v nekaterih spoznanjih, denimo, da je vitlo lahko srce kluba. Doživel sem tudi izpeljavo jadralnega tekmovanja in tudi v tem pogledu videl, kako se organizacije lotevajo Novozelandci. Zagotovo bolj sproščeno kot v Sloveniji, čeprav tudi pri njih ne gre brez nadzora s strani letalskih oblasti. Ja, poleg tega sem srečal nekaj zanimivih ljudi, o katerih sem na straneh Opensoaringa že pisal. V vsakem primeru je Nova Zelandija zanimiva dežela.«


Taupo GC

Se boš v te kraje še vrnil?
»Veliko razmišljam tudi o tem. Zdaj so mi vrata v Wellington gliding club odprta in morda bom to možnost res še izkoristil. V klubu so bili zadovoljni z mojim delom in to je dober občutek. Doma bom imel dovolj časa, da vse skupaj premislim. Tukaj je veliko vabljivih možnosti, resničnost v Sloveniji in moj položaj v njej pa sta spet nekaj drugega. Zdaj se vse bolj zavedam, da je lepo preživeti nekaj časa v neki drugi oddaljeni deželi, saj mi ni treba, da venomer poslušam, kaj vse se dogaja v Evropi in v Sloveniji. Predvsem pa sem doživel nekaj, kar doslej nisem poznal. Novozelandci so neverjetno ponosni na svojo deželo, cenijo svoje pridobitve in to radi tudi na glas povedo, še posebno tujcem.«


Hula fals

Idealna država?
»Ja, vse imajo urejeno, tako da je dobro za ljudi. A zanimivo je, da imajo kljub vsemu precej težav z drogo. Dežela je zelo sproščena in živi se precej drugače kot v Evropi, a do uživalcev mamil nimajo tolerance. Delodajalec ima pravico zahtevat test za drogo, seveda, če za katerega od svojih delavcev sumi, da je z njim nekaj narobe. Pridejo iz urada za delo ali nekaj podobnega in ga testirajo in če je pozitiven, se mu ne piše dobro. Za takšno preverjanje mora biti utemeljen sum. Če ne delaš težav, te pustijo pri miru.«

 


Pogovori 2017

Boštjan Pristavec – po Namibiji še Čile

Anja s Ptuja

Darius Liaugaudas

Boris Žorž – prva medalja z velikega tekmovanja

Devet let od rekordnega leta, dolgega 750 km

Za konec še malo turizma

Pogovori 2016

Pogovori 2015

Pogovori 2014

Pogovori 2013

Pogovori 2012

Pogovori 2011

Pogovori 2010

Pogovori 2009