website statistics
Opensoaring.com





aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Green Light World Flight (GLWF) – 2016 – 2020
Let okoli sveta 2016 - Havaji

(OPENSOARING, 10. aprila 2016, besedilo in fotografije Milan Korbar, FR24, DELO in projekt GLWF, video Rado Likon Cebram)


Matevž Lenarčič, pripravljen na odlet iz Kalifornije

Deset dni je minilo od takrat, ko smo Matevža Lenarčiča pospremili na dolgo pot okoli sveta z njegovim novim ultra lahkim letalom Dynamic WT9. Prva tretjina poti je bila za njim, odletel je do naslednjega cilja sredi oceana, letališča Maui na Havajih, kamor je kot po čudežu priletel v skladu s predvideno časovnico. Med potjo na Havaje pa so se stvari začele zapletati. Po nekem »svetopisemskem« letalskem pravilu je za letenje nad oceani potrebna kratkovalovna radijska komunikacija. Predpis izvira iz časov, ko se je letalski »Mojzes« prvič odpravil na tako dolgo pot, kamor so tisti čas segali samo kratki valovi. Satelitov še niso poznali, saj je njih možen obstoj šele predvideval naš rojak Herman Potočnik v knjižici »Problem vožnje po vesolju«.



Po nočnem pristanku 5. aprila na otoku Maui na Havajih, ko so ameriške letalske oblasti prepovedale nadaljevanje poti brez kratkovalovne radijske povezave, so se stvari zdele precej brezizhodne. Ekipa GLWF je iskala vse možnosti, ki so bile na voljo, da se polet nadaljuje. Vključili so prav neverjeten nabor pomembnih domačih in mednarodnih ustanov, kar je na koncu obrodilo »zrel sadež«. Ameriške letalske oblasti so nepričakovano dovolile nadaljevanje leta. V soboto, 9. 4. 2016 zjutraj je ekipa GLWF objavila:

Vsi so odhajali, le njega niso pustili!

»Odlične novičke to jutro! Matevž Lenarčič bo vendarle nadaljeval pot naprej! Dobili smo dovoljenje, da lahko nadaljujemo! Veseli, veseli!

Celotna ekipa bi se rada zahvalila vsem, ki so pri tem sodelovali in pomagali razrešiti zadevo:
- Ministrstvo za zunanje zadeve RS
- Veleposlaništvo RS v Washingtonu D.C.
- Častni konzul na Havajih, Adm. R.J. Zlatoper
- MR. Andrew McKee, FAA Senior Representative - Russia/CIS American Embassy, Moscow
- Ameriško veleposlaništvo v Sloveniji
- FAA

Uživajte še v čudovitem filmu, ki ga je iz Matevževih posnetkov pripravil Rado Likon Cebram!«

| © 2016 Rado Likon - GLWF | GreenLight WorldFlight 2016-2020 Oblet1/Flight1 |

Ob napornem urniku, ki človeka do konca izčrpa, je Matevžu v petek, 1. aprila uspelo objaviti v časniku Delo članek z naslovom »Let okoli sveta: Megla, ki je sonce, srčna kap in zero stress*«. V članku opisuje prvi del poti do Kanarskih otokov. Zanimiva je misel: »Letenje z lahkim letalom je lahko sproščeno, uživaško, če si lahko vzameš čas za čakanje na ugodno vreme, postanke, ogled znamenitosti, dobro hrano in pijačo.« Po preživetem tednu na Havajih, ki so bili za Matevža vse prej kot dobrodejne počitnice, upamo, da je zdaj spočit in bo lažje premagoval nekaj najbolj napornih delov poti okoli sveta.

Solar Impulse 2 (rumeno letalo zgoraj desno) in Matevžev Dynamic ob odhodu s Havajev na isti sliki iz FR24
Če sem v torek, 5. aprila, ko je Matevž letalo spustil na trdna tla otoka Maui, samo pomislil, kako lepo bi bilo, če bi se na drugem otoku, slabih sto kilometrov severno, na letališču v Honoluluju, kjer že od lanskega poletja domuje Solar Impulse 2, srečala z Matevževim Dynamicom, bi se danes to skoraj zgodilo. Če namreč ne bi prišlo dovoljenje za nadaljevanje leta, je imela ekipa v načrtu tudi rezervno različico, ki je predvidevala premik v Honolulu. Tako pa je skoraj prišlo do še enega naključja. Skoraj istočasno sta namreč vzletela Matevž z Dynamikom iz Mauija proti Marshallovim otokom in Solar Impulse 2 iz Honoluluja na enega od verjetno zadnjih testnih letov pred nadaljevanjem njegove poti okoli sveta na sončni pogona. Razlika je samo ta, da SI2 leti v nasprotno smer. Verjetno se bo zvesti bralec naših strani še spomnil lanskega poročanja o tem podvigu.



Pri nas je jutro, 10. aprila 2016 in ob 7.28, ko ima Matevž pred sabo še dobrih 300 km do današnjega cilja, ki je Majuro na Marshallovih otokih in je ura 17.28 (še včeraj popoldne), se Solar Impulse 2 še vedno vrti na dobrih 2.000 metrih pred Havaji, kjer pa je že noč.

Potem, ko je Mike iz White Rose Aviation uspel obnoviti dovoljenje za oblet med Mauijem in Marshallovimi otoki. Ker je zdaj vikend in bodo dovoljenja za naprej lahko urejali šele v ponedeljek ali torek, zato ekipa GLWF pričakuje, da bo moral Matevž na otoku Majuro počakati predvidoma do torka, morda celo srede. Mi pa ga bomo seveda še naprej spremljali in vsaj v mislih podpirali.

na vrh strani

Green Light World Flight (GLWF) – 2016 – 2020
Let okoli sveta 2016

(OPENSOARING, 29. marca 2016, besedilo in fotografije Milan Korbar, FR24, DELO in projekt GLWF, video Milan Korbar)


Matevž Lenarčič

Matevž Lenarčič je zanimiva oseba, eden tistih posebnežev, ki jih je vedno veselje srečati in spremljati njihove podvige. Mislim, da sva se prvič srečala na predstavitvi njegove knjige »Alpe kot jih vidijo ptice« v Kranju leta 2009.

V spominu mi je ostala njegova razlaga, zakaj se je odločil za tisk v »domači tiskarni« Gorenjskega tiska in ne nekje na Kitajskem, kjer bi bil tisk znatno cenejši. Poleg tega, da je v domačo tiskarno lahko prišel pogledat, kako napreduje tisk in je tudi pomagal pri iskanju in odpravljanju napak, je še en pomemben razlog. Naklada knjige, ki tehta približno pet kilogramov je tolikšna, da bi za prevoz rabili dva leta velikega transportnega letala An-124. To pa pomeni tudi veliko dodatnih izpustov škodljivih snovi v okolje. Letalski prevoz, kljub temu, da je varčen pri porabi goriva, je velik vir onesnaženja, katerega del je tudi tako imenovani črni ogljik ali po domače »saje«.



Ko sem se v petek zjutraj ob pol šestih pripeljal v Portorož na spremljanje odhoda na novo pot okrog sveta, sem najprej postavil kamero ob krilu Matevževa novega letala, ki ga je, v hangarju Obalnega letalskega centra Portorož, hitel pripravljati za odlet. Ko je prišel mimo, me je navdušeno pozdravil: »O, živjo, kako si?« Seveda ga nisem motil pri pripravi, čas je tekel in predviden vzlet je bil ob 6.30, pred tem pa je moral še odgovarjati na novinarska vprašanja.

| © 2016 Milan Korbar | GLWF – Matevž Lenarčič pred odhodom iz Portoroža |

Tokratno potovanje okrog sveta v projektu GLWF (Green Light World Flight) s podnaslovom »Aviation for Science« je že četrto po vrsti, ki se osredotoča na raziskovanje onesnaženosti planeta Zemlja s črnim ogljikom (sajami). V ospredje postavlja ključne rešitve človeštva z občutkom za okolje in ljudi. S svojim letom želi, skupaj s spremljevalno ekipo, drugače in z okolju prijaznimi in energetsko varčnimi prijemi pokazati, kašen je videti svet izpod neba. S pomočjo novih vrhunskih tehnologij na področju letalstva, zaznavanj v zraku, predvsem pa s pomočjo novega, drugačnega razmišljanja, želijo dodati drobec v bogato zbirko znanja in spoznanj o tem, da sta kakovost naravnega okolja in kakovost življenja soodvisni. Verjamejo, da je ravnotežje v okolju na mnogih področjih ključnega pomena za prihodnost človeštva. Tako so raziskave črnega ogljika, ki je eden ključnih dejavnikov pregrevanja planeta, del prizadevanj projekta Green Light World Flight.


Pomemben del ekipe - Domen Grauf, ki skrbi za vse, kar je povezano z letenjem

Udeleženci projekta so se usmerili v tri glavne cilje:
a. Zbrati znanstveno uporabne in pomembne podatke o koncentraciji, razširjenosti in izvoru onesnaženja s črnim ogljikom v atmosferi.
b. Pokazati, kako je mogoče energijo (gorivo) uporabiti najbolj racionalno (uporaba novega, ekonomičnega motorja Rotax 912iS)
c. Ozavestiti domačo in tujo javnosti prek klasičnih in spletnih medijev.



Projekt je nadaljevanje dosedanjih uspešnih letalsko-znanstvenih projektov. V obdobju od leta 2016 do 2020 bodo izpeljali merjenja na področjih, kjer do sedaj še ni bilo pridobljenih podatkov, vendar pa lahko vpliv onesnaženja povzroči dolgoročne posledice. Ta področja so osrednji Atlantik, severni del Tihega oceana, Azija, Bengalski zaliv, Bližnji vzhod, Mediteran in Alpe, Rusija, Kitajska, Himalaja in Antarktika.



Matevž je po uspešno preletenih prvih dveh etapah v petek in soboto, v ponedeljek pozno ponoči pristal na zahodni strani Atlantika. Na prvem daljšem prečkanju oceana ga je pot vodila od Sala na Zelenortskih otokih do zaliva Fort de France na Martiniku. 18-urni let se je končal s pristankom na mednarodnem letališču Martinique Aime Cesair danes, 29. 3 2016 ob 2.50 po srednjeevropskem času.



Matevžev podvig lahko spremljate na

interaktivni grafiki spletnega Dela, na multimedijskem spletišču MMC RTV SLO, kadar je v dosegu sprejemnikov tudi na
FlightRadar24, komentirate in spodbujate Matevža na strani GreenLight WorldFlight na FB in na Tweeterju ter na spletišču Aviation for Science. Možnosti za spremljanje projekta je torej več kot dovolj.


Matevževo spremstvo ob odletu iz Portorož

V Portorožu sem med gosti, obiskovalci in spremljevalci zaman oprezal za predstavniki Letalske zveze Slovenije, katere član je tudi Matevž Lenarčič. Morda bi se z njeno pomočjo dalo zaobiti marsikateri nesporazum z državno birokracijo. Pustimo se presenetiti, morda pa se bo do leta 2020, ko se bo Matevževa naloga iztekla, to spremenilo. In bodo tudi svetovni dosežki letalcev v ponos državi in njegovi krovni športni organizaciji. Ob znanstvenem je namreč Matjažev podvig v vseh pogledih tudi športni dosežek brez primere.




na vrh strani




Odprave 2017

Nova Zelandija – del 2

Nova Zelandija 2016/2017 – del 1

V Postojni o Blokah

Odprta zgodovinska razstava v Celju

Bloke – osemdeset let pozneje

Prijedor 2016 - s Pokalom Blanik

Člani AK Ptuj na taboru alpskega letenja

Potopis iz mariborske akcije v Livnem

Nekaj (ne)jadralskih utrinkov Sinj-Livno

Plasy – za starodobnike

Solar Impulse 2 po novem rekordu spet na poti

V Lescah devet novih jadralcev

Roman in Cvetka – odslej AK Ptuj

Abonma na velikem odru – v Livnem

Solar Impulse 2 nadaljuje pot

Leški pilot v Silicijevi Dolini

Primorska Mačka in brazilski Flamingo

Green Light World Flight (GLWF) – 2016 – 2020
Let okoli sveta 2016 - Havaji

Green Light World Flight (GLWF) – 2016 – 2020
Let okoli sveta 2016

Češki jadralci & Bara Moravcova v Lescah

Odprave 2016

Odprave 2015

Odprave 2014

Odprave 2013

Odprave 2012

Odprave 2011

Odprave 2010