website statistics
Opensoaring.com



aerokurier Online Contest
OLC-I | Skupno OLC-I
OLC-SI | Skupno OLC-SI

Ostale povezave


Miha Peperko je postavil piko na i
(OPENSOARING, 27. maja 2014, besedilo Niko Slana, foto N.S. in Miha Peperko)


Miha Peperko

Od sredine maja naprej se je slovenskim jadralcem dogajalo, čeprav bi lahko bilo še bolje. Kot zatrjujejo, večina jadralcev, ki je preletela 1000 km in več, svojega leta ni napovedala v skladu s pravili FAI, to uradniško nalogo je pravilno izpolnil samo Luka Žnidaršič, tako da bo njegova slovenska FAI 1000 km značka imela zaporedno številko 3. Pred njim sta magično jadralsko razdaljo že pred leti preletela Miha Thaler in Boštjan Pristavec.


Milan in Boštjan

Tretji dan intenzivnega prodora severnega vetra se je na pot dolgega leta znova podal Boštjan Pristavec. »Če bi vreme na skrajnem zahodnem delu poti sodelovalo, bi brez težav preletel 1700 km. Kakšno je bilo vreme pove že podatek, da sem v tem rekordnem letu (16. maja 2014, 1293 km) brez kroženja preletel več kot 500 km, s povprečno hitrostjo 170 km/h. Ne vem, če bom lahko še kdaj ponovil kaj takega, bil je fantastičen drsni let,« je Boštjan pripovedoval teden kasneje, ko je v družbi z Milanom Petkovićem-Petkom znova raziskoval nove odtenke zahodnih alpskih poti ... Torej ni čudno, da je prišel v Boštjanovo vrhunsko šolo letenja njegov jadralski kolega, ki sicer leti po vsem svetu.


Luka Žnidaršič

Na koncu kakovostnega niza letov pa je, z 955 km dolgim jadranjem po termiki, postavil piko na i Miha Peperko (24. maja, FIM team, AK Celje), o svojem podvigu je za opensoaring zapisal. »Res fantastično vreme, niti sanjalo se mi ni o takšni razdalji. V zrak sem šel nepripravljen, tudi v pričakovanju popoldanskih ploh in zapiranj. Pričakoval sem povsem navadno jadranje proti zahodu, ob 15. uri pa sem imel za sabo že 500 km in prvi obisk severne verige pri Zell am Seeju, s klasično konvergenčno linijo; kar 120 km je držalo na 3000 m, potem pa panoramski razgled mimo Grossglocknerja in še malo na zahod, obrnil pa sem natančno 300 km od Celja. Najbolj zanimiv je bil vsekakor povratek. Pri Lienzu sem bil ob 18. uri, proti vzhodu pa me je sprejel pogled brez oblačka, dviganja so pešala. V Noetschu so že pristajali, prvi oblak pa je bil šele pri Stolu, kamor sem prišel na višini 1200 MSL. Do Celja je šlo le po sapicah. Vsem jadralnim pilotom priporočam takšno izkušnjo!«


Werner Jansen

In še nekaj novosti, ki to več niso: naš nemški prijatelj Werner Jansen znova prijateljuje na leškem letališču, Matej T., nekdanji član AK Ljubljana (zdaj AK Postojna), je po navodilih predsednika kluba g. Gnamuša, za izpis ene strani kronometraže plačal 100 evrov, Pavel Potočnik pa ima za svojega jadralnega malčka FAI 13.5 m že prek dvajset naročil, a ne more začeti z delom, ker ne dobi ustreznih dokumentov za svojo novo letalsko delavnico. A zakaj? Zdi se, da se bo ponovila zgodba s pivovarjem iz Gornje Radgone, ki je moral čez mejo, da je lahko začel variti pivo.  


Potočnikov malček FAI 13.5 m




Odprave 2017

Odprave 2016

Odprave 2015

Odprave 2014

Tri vprašanja za Boštjana

O lovcih na rekorde na namibijskem nebu

39. tradicionalni novoletni pohod na Uršljo goro

Kratko, zanimivo, visoko

Valovi s Pohorja II

Boštjan Pristavec – znova igralec namibijske rulete

Luka Hojnik – V Königsdorfu

Jadralske počitnice, Bovec 2014

Aerozaprega, Livno 2014

V zrak z avtomobilom

Miha Peperko je postavil piko na i

Rekordni dosežki na severnem vetru

Ciril Trček in Wasserkuppe

Slovenj Gradec: Bavarian Glider Pilots explore Slovenia & more

Sebastian Kawa v Slovenj Gradcu 2014

Pohod v spomin na Franceta Štruklja

Odprave 2013

Odprave 2012

Odprave 2011

Odprave 2010